Strona główna Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o karcie EKUZ?

Co warto wiedzieć o karcie EKUZ?

0

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który upoważnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza granicami naszego kraju. Z tego powodu każda osoba planująca wyjazd wakacyjny powinna zdecydować się na odpowiednio wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie karty. Do czego uprawnia EKUZ? W jaki sposób się o nią postarać?

co warto wiedziec o ekuzSposoby na uzyskanie karty EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który jest honorowany na terenie większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Wniosek o wydanie karty może złożyć każdy obywatel Polski, który posiada ubezpieczenie zdrowotne. Istnieje kilka sposobów jej uzyskania, jednak niezależnie od wybranej drogi, w każdym przypadku Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest darmowa i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć zarówno osobiście, jak i w zdalnie. W przypadku pierwszego sposobu należy udać się do lokalnego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i wypełnić odpowiedni wniosek. Taki sam rodzaj dokumentu można złożyć również w punktach oznaczonych jako delegatury NFZ, jednak w poszczególnych województwach rozmieszczenie placówek tego typu może być zróżnicowane. Niezależnie od rodzaju miejsca, w którym zostaje złożony wniosek, jego osobiste wypełnienie uprawnia do otrzymania karty EKUZ „od ręki”.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można uzyskać również poprzez jeden z rządowych systemów informatycznych. Taką opcję oferuje zarówno Internetowe Konto Pacjenta, jak i platforma ePUAP. W odpowiednich zakładkach należy wybrać opcję zdalnego złożenia wniosku, a następnie podpisać elektronicznie wykreowany w ten sposób dokument. Z reguły do tego celu niezbędne będzie utworzenie Profilu Zaufanego, który upoważnia do składania rządowych wniosków przez internet. Warto jednak pamiętać, że zdalne ubieganie się o kartę wiąże się z koniecznością dłuższego oczekiwania na moment otrzymania jej fizycznej wersji. Z reguły cały proces zajmuje maksymalnie do dwóch tygodni, a EKUZ jest dostarczana poprzez tradycyjną przesyłkę pocztową.

Do czego uprawnia EKUZ?

Znając dostępne opcje ubiegania się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto zapoznać się z gwarantowanymi przez nią świadczeniami. EKUZ powstała jako gwarancja dostępności do publicznych świadczeń zdrowotnych dla obywateli wszystkich państw, które honorują kartę. Oznacza to, że Polacy mogą ubiegać się o darmową pomoc medyczną na terenie krajów, które również przystąpiły do tego programu. Najczęściej uznaje się, że karta EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej, jednak w rzeczywistości jej zakres działania jest większy. Karta ta jest bowiem honorowana również w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Islandii, czyli państwach niebędących członkami sojuszu. Oznacza to, że o darmowe świadczenia zdrowotne można ubiegać się podczas pobytu w krajach, które są klasycznymi destynacjami wakacyjnymi Polaków, czyli w Grecji, Hiszpanii lub we Włoszech.

Każdy posiadacz karty EKUZ może liczyć na taki sam rodzaj świadczeń zdrowotnych za granicą, jaki przysługuje obywatelom państwa, w którym na przykład spędzany jest urlop. Pomoc medyczna gwarantowana przez ten dokument obejmuje najczęściej:

  • działania z zakresu pierwszej pomocy
  • opiekę lekarzy specjalistów, również w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia w wyniku choroby przewlekłej
  • wszelkie sytuacje, które niezwłocznie wymagają hospitalizacji

Systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych państwach są odmienne, dlatego ich zakres może się różnić, na przykład w przypadku Francji i Portugalii. W wybranych państwach funkcjonuje publiczna opieka zdrowotna oparta na częściowym pokrywaniu kosztów hospitalizacji lub leczenia, dlatego posiadanie karty nie zwalnia całkowicie z kosztów przeprowadzonych procedur medycznych. EKUZ stanowi jedynie gwarancję, że podczas pobytu za granicą, obywatele Polski będą rozliczani ze świadczeń na takich samych zasadach jak lokalni mieszkańcy danego kraju. Warto zatem zapoznać się z dokładnym zakresem nieodpłatnych usług medycznych na terenie wybranego państwa. Szczegółowe informacje, dotyczące sposobu wyrobienia karty i gwarantowanych przez nią świadczeń, można znaleźć na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/.

EKUZ czy ubezpieczenie podróżne – co wybrać?

Pozornie szeroki zakres świadczeń, które są przewidziane dla posiadaczy EKUZ, nie powinien oznaczać całkowitej rezygnacji z podróżnych polis ubezpieczeniowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje z reguły podstawowe procedury, wśród których próżno znaleźć gwarancję pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski lub akcji ratunkowych w górach. Każdy wyjazd za granicę – nawet w przypadku krótkiego city breaku – można poprzedzić wykupieniem ubezpieczenia zdrowotnego. Ich koszty są najczęściej stosunkowo niewielkie, a zakres świadczeń zdecydowanie przekracza „możliwości” karty EKUZ. Idealnym rozwiązaniem jest zatem wybór obu opcji, czyli jednoczesnego wykupienia polisy i wyrobienia karty. Pozwoli to w pełni cieszyć się z urlopu, bez obawy o nieprzewidziane koszty opieki medycznej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNiewybuchy wykopane podczas remontu drogi i na polu. Policjanci apelują o ostrożność [FOTO]
Następny artykułLuna wypatrzyła rannego koziołka i osieroconego jeżyka. Jak pomagać dzikim zwierzętom? [FOTO]