Od początku wakacji w ramach cyklu „Lato na podwórku” w różnych częściach miasta organizowane są zajęcia dla dzieci. Już wkrótce odbędą się również trzy bezpłatne pokazy filmowe. – Zapraszamy Was oraz Wasze rodziny do spędzenia tych kilku letnich wieczorów z nami – zachęcają organizatorzy z Fundacji Ładne Historie.
– W ramach akcji „Lato na podwórku” od ośmiu lat organizujemy dzieciom czas w okresie wakacyjnym na czterech świdnickich podwórkach – w miejscach, w których dostrzegamy największą potrzebę działań edukacyjnych i animacyjnych. To również nasza odpowiedź na widoczne wśród dzieci i młodzieży i spotęgowane podczas edukacji zdalnej, trudności w nawiązywaniu relacji, współpracy w grupie, podejmowaniu inicjatywy i kreatywnym spędzaniu czasu. To także nasz pomysł na inspirowanie i pobudzanie ich rozwoju umiejętności i talentów – mówi Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie..
– Co roku w wybranych lokalizacjach, pomiędzy blokami i kamienicami, tworzymy przyjazną przestrzeń w oparciu o otwartość, poczucie bezpieczeństwa, zaufania i dobrą wspólną zabawę. W czasie naszych zajęć podwórkowych dzieci mają szansę wyrazić swoje zdanie, uczą się dyskutować, słuchać, opowiadać o swoich przeżyciach, a jednocześnie fantazjują, doświadczają, kreują, projektują, rysują, tańczą i grają w ulubione gry podwórkowe. Dzięki kreatywnym zadaniom ich uwaga jest skoncentrowana na działaniu, współpracy i tworzeniu, ruchu i interakcjach, zamiast na ekranie telefonu i przeglądaniu mediów społecznościowych – podkreśla Zięba.
Bezpłatne zajęcia dla dzieci w ramach „Lata na podwórku” odbywają się przez całe wakacje (do 24 sierpnia) cztery razy w tygodniu w godzinach 16.30-19.30 w czterech punktach miasta: w poniedziałki na podwórku przy ulicy Kilińskiego (Osiedle Zarzecze), we wtorki na skwerze przy ulicy Galla Anonima (Osiedle Zawiszów), w środy na podwórku przy ulicy Prądzyńskiego (Osiedle Młodych), a w czwartki na podwórku przy ulicy Gdyńskiej. Szczegóły akcji na stronie Fundacji Ładne Historie.
„Lato na podwórku” to jednak nie tylko zajęcia i animacje dla najmłodszych. Kolejny rok z rzędu na świdnickie podwórka zawita kino pod chmurką. – Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że letnie plenerowe Kino na Kocach powraca na podwórka! Zapraszamy do spędzenia kilku letnich wieczorów z Fundacją Ładne Historie. Już dzisiaj zapraszamy Was na pierwszy pokaz Kina na Kocach, który odbędzie się we wtorek, 18 lipca na Osiedlu Zarzecze! Zapraszamy do wspólnej przygody z filmem „Detektyw Bruno”. Rozpoczniemy o 20.30 krótkim wprowadzeniem. Będzie też okazja zaopatrzenia się w popcorn od naszych niezawodnych przyjaciół z Electrolux Świdnica. Przybywajcie ze swoimi leżakami (koce będą dostępne na miejscu), przekąskami, rodziną, sąsiadami i znajomymi! Dla każdego znajdzie się miejsce – zapraszają organizatorzy.
18.07.2023 | wtorek
- Lokalizacja: Osiedle Zarzecze — boisko przy ul.Kilińskiego za blokami TBS
- 20:30 wprowadzenie
- 21:00- 22:50 „Detektyw Bruno„, 110 min, wiek 7+
Oskar najbardziej na świecie lubi rozwiązywać zagadki i oglądać serial „Detektyw Bruno”. Kiedyś chciałby być taki jak jego bohater, na razie jednak ma osiem lat i mieszka w rodzinnym domu dziecka. Jest mu tu dobrze, ale oczywiście tęskni za rodzicami. Dlatego, gdy odkrywa przygotowaną przez nich zabawę w poszukiwanie urodzinowego skarbu, koniecznie chce ruszyć na poszukiwania. Zagadka nie jest łatwa, postanawia więc wynająć najlepszego detektywa na świecie, czyli Bruna. Nie przyjmuje do wiadomości, że Bruno Księski to tylko aktor, w dodatku niezbyt sympatyczny. Z całej przygody pewnie wyszłyby nici, gdyby nie fakt, że gwiazdor ostatnio traci na popularności, a jego menedżerka dostrzega w pojawieniu się Oskara szansę na podreperowanie wizerunku. Oskar i Bruno rzucają się więc w wir przygody. Ten pierwszy pełen entuzjazmu, ten drugi zaś niechętny i zblazowany. Jednak im bardziej Oskar wywraca życie Bruna do góry nogami, tym jaśniejsze się staje, że tego właśnie im obu trzeba było do szczęścia!
08.08.2023 | wtorek
- Lokalizacja: Osiedle Zawiszów — skwer przy ul.Galla Anonima
- 20:00 wprowadzenie
- 20:30- 22:00 „Nawet myszy idą do nieba„, 87 min, wiek 6+
Czy mysz i lis mogą być przyjaciółmi? Kiedy uparta Czmyszka i strachliwy Rudeusz trafiają do nieba, nic na to nie wskazuje. W nowym świecie muszą porzucić swoje instynkty i stawić czoła fantastycznej przygodzie. Dokąd zaprowadzi ich ta niezwykła podróż? Mała Czmyszka usilnie stara się udowodnić wszystkim swoją odwagę. Aby tego dokonać, zaryzykuje nawet spotkanie z drapieżnikiem! Jej śmiała próba kończy się jednak w zupełnie niespodziewany sposób. Myszka trafia do niezwykłej krainy, gdzie na swojej drodze spotyka bojaźliwego liska Rudeusza. Czy tak różni bohaterowie będą w stanie się dogadać? W nowym miejscu bardzo łatwo wpaść w opały! Mimo początkowej niechęci postanawiają wspólnie odkryć tajemnice niezbadanych i zaskakujących zaświatów. Czy sprostają nowym wyzwaniom i niecodziennej przygodzie? Nagradzana na światowych i europejskich festiwalach historia to ekranizacja czeskiej książki dla dzieci autorstwa uwielbianej Ivy Procházkovej. Współprodukowana przez polskie studio Animoon animacja jest uniwersalną opowieścią o sile przyjaźni i wzajemnym niesieniu pomocy.
29.08.2023 | wtorek
- Lokalizacja: Osiedle Młodych — skwer przy ul.Prądzyńskiego przy korcie tenisowym
- 19:00 wprowadzenie
- 19:30- 20:55 „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię„, 82 min, wiek 7+
Dawno, dawno temu, kiedy Sycylię zamieszkiwały dostojne niedźwiedzie… to klasyczny początek przewrotnej i intrygującej animowanej baśni o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy. Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka w poszukiwaniu księcia. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. Czy te dwa światy da się ze sobą pogodzić? W krainie pełnej magicznych postaci, gdzie wszystko jest możliwe, zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę. „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w 2019 roku. Był pokazywany w sekcji „Un Certain Regard”, która prezentuje filmy uciekające od tradycyjnej formy, z niecodziennym podejściem do sztuki filmowej. Jako jedna z niewielu animacji w tej kategorii, film został bardzo pozytywnie odebrany, zyskując miano obrazu nie tylko odpowiedniego dla dzieci, ale też artystycznie i tematycznie angażującego dorosłych widzów. Polska wersja językowa filmu może się poszczycić głosami Andrzeja Chyry i Romana Gutka.
/Fundacja Ładne Historie, opr. mn/