Dwa zastępy straży pożarnej interweniowały w poniedziałek przy ulicy Legnickiej w Strzegomiu w związku z pożarem maszyny rolniczej. W wyniku tego zdarzenia doszczętnie spłonęła prasa do belowania słomy.
Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do służb ratunkowych w poniedziałek o godzinie 10.01. – Doszło do pożaru maszyny rolniczej oraz fragmentu ścierniska. Przebywający na polu rolnicy przy użyciu gaśnic częściowo ugasili pożar, a przy pomocy ciągnika nie dopuścili do rozprzestrzenienia się pożaru na większą powierzchnię ścierniska. Prasa do belowania słomy spłonęła doszczętnie. Nasze działania polegały na dogaszeniu pożaru oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną, czy wewnątrz maszyny nie występują ukryte zarzewia ognia – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
Na miejscu działania prowadził jeden zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Goczałkowa oraz zastęp PSP z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach. Akcja gaśnicza została zakończona po godzinie i 13 minutach. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.
Zalecenia prewencyjne podczas żniw
Służby ratunkowe przypominają, że podczas prac rolniczych występuje wysokie ryzyko wystąpienia pożarów. – Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych. Co należy więc zrobić, aby uchronić zboże i sprzęt przed ogniem? Pierwszym kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie pola przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Warto również wykosić trawę i suchą roślinność, znajdującą się między polami – zdecydowanie utrudni to rozprzestrzenianie się ognia – radzą strażacy.
– Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar.
Zanim wyjedziemy w pole, warto również sprawdzić prognozę pogody. Pamiętajmy, że wiatr, w szczególności silny, pomaga w rozprzestrzenianiu się pożaru – podkreślają.
Przypominają przy tym, w co należy wyposażyć pojazd rolniczy, a także jaki sprzęt przeciwpożarowy warto zabrać na pole. – Podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu rolniczego powinny być gaśnice. Im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku. Dodatkowo warto zabrać ze sobą wóz asenizacyjny z wodą, który pomoże szybko ugasić płonące zboże. Wielu rolników zabiera również ze sobą na pole pług lub bronę talerzową, którą można wykorzystać, aby oborać palące się miejsce. Co warto jeszcze zrobić podczas żniw? Z pewnością pomocne okaże się opracowanie planu ewakuacji oraz rozpoznanie okolicy, w celu zlokalizowania zbiorników wodnych lub hydrantów. Również praktyczne ćwiczenia ze sprzętem przeciwpożarowym z pewnością zwiększą nasze bezpieczeństwo – wskazują ratownicy.
/mn/