Strona główna Kultura Przedostatni letni koncert VIII Festiwalu Schlaga już w ten piątek

Przedostatni letni koncert VIII Festiwalu Schlaga już w ten piątek

0

Po raz kolejny tego lata w świdnickim Kościele Pokoju zabrzmią ponad 110-letnie organy symfoniczne. W piątek, 7 lipca w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga wystąpi Tomasz Ploch. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to cykl koncertów organowych odbywający się od 2016 roku w dolnośląskich kościołach, wyposażonych w organy firmy Schlag & Söhne. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dobrej Muzyki. Przedsięwzięcie stwarza okazję do wysłuchania ambitnego, rzadko wykonywanego repertuaru organowego w interpretacjach uznanych organistów z Polski, Niemiec i Holandii, koncertujących w wielu krajach świata.

7.07.2023, PIĄTEK
Kościół Pokoju, plac Pokoju 6, Świdnica
Tomasz Ploch (Katowice) – organy
Wstęp wolny.

W programie koncertu:

Adolf Hesse (1809-1863)
– Fantasia
– Chorał z Einleitung zu Tod Jesu von Graun
Louis Vierne (1870-1937)
– Preludium z I Symfonii Organowej
Cesar Franck (1822-1890)
– Preludium, fuga i wariacja h-moll
Jehan Alain (1911-1940)
– Choral Dorien
– Litanies
Alexandre Guilmant (1837-1911)
– Lamentation op. 45
Max Reger (1873-1916)
– Introdukcja i Passacaglia d-moll

Tomasz Ploch – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. J. Gembalskiego i asyst. K. Lukasa oraz w klasie klawesynu prof. M. Toporowskiego i dra hab. M. Pilcha. Brał udział w wielu festiwalach organowych i klawesynowych w Polsce, na Litwie oraz we Włoszech, m.in. w festiwalu inaugurującym nowe organy w NOSPRze (2023). W roku 2016 przy współpracy z Muzeum Górnośląskim i studio Ars Sonora nagrał solową płytę z muzyką organową śląskich kompozytorów ewangelickich „Wierzyć mię, Panie ucz…”. Laureat I nagrody absolutnej w kategorii solowej oraz II nagrody w kategorii „Koncert klawesynowy z orkiestrą” na Konkursie klawesynowym W. Landowskiej w Ruvo di Puglia we Włoszech (2018). Od 2014 roku organizuje cykliczne koncerty muzyki organowej i kameralnej w Katowicach i Bytomiu m. in. w ramach festiwali: „Jesienne Niedziele Organowe”, „Szopienicki Festiwal Muzyki Dawnej Wehikuł Baroku” oraz „Festiwal Muzyki Katolickiej w Świętym Duchu”. Interesuje się również grą na fisharmonii i wykonuje zapomniane dzieła kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku z udziałem tego instrumentu.

/Fundacja Dobrej Muzyki, opr. mn/

Poprzedni artykułJaki powinien być prawnik do prawa spadkowego?
Następny artykułOddali krew przed świebodzickim ratuszem [FOTO]