Strona główna 0_Slider Na kajaki do Burkatowa, rowerami wzdłuż Bystrzycy i po górach. Turystyczne inwestycje...

Na kajaki do Burkatowa, rowerami wzdłuż Bystrzycy i po górach. Turystyczne inwestycje gminy Świdnica nabierają kształtu [FOTO]

0

Budowa pięciu punktów turystyczno-biwakowych z zapleczem sanitarnym, przystani kajakowej, tras rowerowych typu singletrack, a także odbudowa kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą – to wszystko jeszcze w tym roku ma powstać w ramach dużego projektu rozbudowy infrastruktury turystycznej oraz sportowej na terenie gminy Świdnica.

Budowa stanicy rowerowej w Bystrzycy Dolnej oraz singletracka w Bystrzycy Górnej; wizualizacja przedstawiająca przyszłą stanicę rowerową w Wilkowie (mat. UG Świdnica)

Na realizację dziewięciu różnych zadań związanych z rozbudowy infrastruktury turystycznej oraz sportowej gmina Świdnica pozyskała dofinansowanie w wysokości blisko 6,8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach gminnego projektu przewidziano budowę pięciu tzw. stanic rowerowych, które wykorzystywane będą jako zaplecze higieniczno-sanitarne oraz miejsce przygotowania posiłku przez odwiedzających turystów pieszych i rowerowych. Powstaną one w Wilkowie, Bystrzycy Dolne, Bystrzycy Górnej, Lubachowie i Burkatowie. W ostatniej z tych miejscowości, przy parku krajobrazowym ze stawami wybudowana zostanie dodatkowo przystań z magazynem na kajaki oraz tarasem kajakowym.

W powstającej w Bystrzycy Dolnej stanicy rowerowej postawiono już konstrukcje budynku wraz z zadaszeniem. W miejscowości Burkatów trwają prace wewnętrzne przy magazynie kajaków i stanicy rowerowej. Podobnie jest w Wilkowie, gdzie nowo wybudowana stanica rowerowa zyskała już elewację. Obecnie wykonawca oczekuje na dostawę aluminiowej fasady do zabudowy ściany z drzwiami i oknami. Nowo budowane stanice rowerowe w Wilkowie i w Bystrzycy Dolnej realizowane są w oparciu o te same rozwiązania konstrukcyjne i będą do siebie bliźniaczo podobne z niewielkimi różnicami w wykończeniu zewnętrznym i wewnętrznym – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

W ramach modernizacji i dostosowania szatni sportowej na potrzeby stanicy rowerowej z polem biwakowym w Bystrzycy Górnej wykonano przebudowę zaplecza szatniowo-sanitarnego w celu poprawy funkcjonalności tych pomieszczeń. W budynku szatni będzie udostępnione pomieszczenie dla turystów, gdzie będzie można skorzystać z blatu roboczego i sanitariatów. Przygotowano teren pola biwakowego, który został ogrodzony i oświetlony, na polu biwakowym zainstalowano stację ładowania rowerów elektrycznych. Obiekt został wyposażony w instalację fotowoltaiczną w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji – opisuje rzecznik.

W Bystrzycy Górnej trwają zaawansowane prace przy budowie pierwszych w gminie Świdnica singletracków. W efekcie powstaną trzy pętle ścieżek typu singletrack o szerokości do 2 metrów i łącznej długości około 5600 metrów. Pierwsza trasa o długości około 700 metrów będzie trasą łagodną z niewielkimi nachyleniami. Druga najdłuższa pętla będzie miała długość 3470 metrów, natomiast trzecia – 1500 metrów. Zjazd z pętli odbywałby się drogą leśną w kierunku boiska sportowego. Dojazd do tras stanowiła będzie między innymi trasa „Niebieska” Strefy MTB Sudety lub droga przy lokalnym boisku piłkarskim. W Lubachowie powstanie tor treningowy o długości około 530 metrów, który w przyszłości ma sąsiadować z projektowanym pumptrackiem – wylicza Waligóra.

Na wrzesień planowane jest rozpoczęcie prac związanych z odbudową kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą, łączącej miejscowości Wiśniowa oraz Niegoszów. Powstanie ona w miejscu dawnej kładki pieszej, która została zerwana przez wysoką wodę w październiku 2020 roku. Nowa kładka o konstrukcji stalowej kratownicowej, długości blisko 40 metrów i szerokości użytkowej wynoszącej 2 metry, miałaby zostać ukończona do grudnia 2023 roku. Na realizację tego zadania przeznaczono ponad 1 mln 291 tys. złotych.

/UG Świdnica, mn/

Poprzedni artykułSynoptycy zapowiadają burze i intensywne opady
Następny artykułNajlepsze źródła białka dla sportowców: Różnorodność i jakość w codziennej diecie