Strona główna 112 Kosztowna przejażdżka hulajnogami

Kosztowna przejażdżka hulajnogami

0

Słonymi mandatami ukarali zostali dwaj mężczyźni, którzy pod wpływem alkoholu poruszali się po Świdnicy na elektrycznych hulajnogach.

We wtorek późnym wieczorem funkcjonariusze ze świdnickiej drogówki na terenie miasta zatrzymali do kontroli dwóch mężczyzn kierujących hulajnogami. – Uwagę policjantów zwrócił sposób ich jazdy. Podczas interwencji mundurowi wyczuli od mężczyzn wyraźną woń alkoholu. Po przebadaniu ich na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że mężczyźni – bracia w wieku 38 oraz 35 lat – są nietrzeźwi. Badanie stanu trzeźwości każdego potwierdziło ponad pół promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi, każdy w wysokości 2,5 tysiąca złotych – relacjonuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Świdniccy policjanci przypominają o zasadach poruszania się hulajnogami wynikających z prawa o ruchu drogowym:

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest także obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • jazdy po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu

Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

  • Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.
  • Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
  • Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułOddali krew przed świebodzickim ratuszem [FOTO]
Następny artykułMartyna Janaszek i Nadia Sobel nagrodzone za sportowe osiągnięcia