Kolejny raz świdnicka publiczność miała okazję odkryć magię ulicznego teatru. Za nami drugi dzień 25. Festiwalu Teatru Otwartego. Sprawdź, co w programie na niedzielę!
Drugi dzień teatralnego święta rozpoczął Teatr JaSię ze spektaklem „Balwierz SPA”, w którym sparodiowana została branża beauty. Retro rower z przyczepką zmieniony został w mobilne studio plenerowe specjalizujące się w upiększaniu tego co zwykłe i nie rzucające się w oczy, a przy tym odmieniające – przy uiszczeniu specyficznej zapłaty – kolejnych uczestników zabawy.
Na placu przed głównym wejściem do świdnickiego teatru Grupa O!Teatr przedstawiła „Dobre rady lisa Witalisa”, czyli opowieść o lisie-spryciarzu, który wykorzystując ufność, łatwowierność, a niekiedy i naiwność napotkanych stworzeń spełnia swoje zachcianki. Ostatecznie lisowi przyszło jednak ponieść zapłatę za swe niecne poczynania. Spektakl poruszył kwestię trudnej, ale koniecznej umiejętności powiedzenia „nie”.
Pod koniec czerwca, podczas 30. Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie swoją premierę miał spektakl „Klasa” w wykonaniu Teatru Snów – gdańskiego teatru ulicznego założonego z inicjatywy Zdzisława Górskiego i Alicji Mojko w 1986 roku, który uznawany za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych. 8 lipca spektakl został zaprezentowany w Świdnicy. W inspirowanej opowiadaniami Bruno Schulza opowieści przedstawione zostały losy seniora chcącego ponownie przeżyć lub chociaż tylko powspominać szkolne czasy. Poruszając się między realnością a fantazją, przywołuje on ze swojej pamięci koleżanki i kolegów, najważniejsze dla niego wydarzenia, ale też wywołuje magiczne sceny ubarwiające jego wspomnienia.
Co w programie na niedzielę?
godz. 16.00—19.00 Klaunikowa Fifi z Ekipą (plac c)
Klaunikowa Fifi z Ekipą to sprawdzony organizator imprez dla dzieci. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabaw/ warsztatów plastycznych, para-cyrkowych, tanecznych.
godz. 17.00 „Błazenologia” Teatr na Walizkach (plac a)
Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, co wpłynęło znacznie na ukształtowanie się stylu jego przedstawień. Są zrozumiałe dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku i narodowości. Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy i cyrku. „Błazenologia”, to spektakl w konwencji teatru ruchu, pantomimy i burleski inspirowany klasyką komików kina niemego (Ch. Chaplin, B. Keaton). Jest on zgrabnym połączeniem klasycznych środków wyrazu i scenariuszy w nowoczesnej aktualnej aranżacji i interpretacji.
godz. 18.00 „Czyja to walizka” Teatr Wielu Form (plac b)
Teatr Form Wielu założony został przez dwóch braci: Przemysława Jarzyńskiego i Łukasz Jarzyńskiego w pięknym mieście Płocku. Co kryje tajemnicza walizka, która nagle pojawiła się na scenie? Tego chcą dowiedzieć się bohaterowie spektaklu „Czyja to walizka ?”. To przezabawna historia pełna iluzji i magii. Magii teatru lalek, która mieści się w walizce obszernej jak nasza wyobraźnia. Jesteście gotowi odkryć te tajemnicę razem z nami?
godz. 19.30 „Wędrówką jedną życie jest…” recital Dmitrija Makliakowa (sala teatralna)
Dmitrij Makliakow to aktor Kijowskiego Teatru Piosenki i Poezji im. Włodzimierza Wysockiego, reżyser, kompozytor, autor. W swoim repertuarze, oprócz piosenek autorskich, ma też wiele utworów takich legend muzycznej sceny jak: Leonard Cohen, Tom Waits, Marek Grechuta, Bułat Okudżawa czy Włodzimierz Wysocki. Oprócz działalności koncertowej Dmitrij ma w swoim artystycznym dorobku również role w teatrze dramatycznym. Jego ulubiony gatunek teatralny to monodram. W tej formie Dmitrij wypowiada się najpełniej, umiejętnie łącząc słowo, muzykę i pełny wachlarz swoich aktorskich umiejętności w spójną, świadomą dramaturgię opowiadanych przez siebie historii. Jego najnowszy recital „Wędrówką jedną życie jest…” to bardzo osobiste, intymne zaproszenie słuchaczy do wspólnej poetycko-muzycznej podróży. Do wędrówki śladami wybitnych poetów, autorów, bardów, a także anonimowych ludowych twórców, których dzieła przetrwały w pamięci kolejnych pokoleń. W tej pamięci, która budzi się w snach… Tom Waits, Edward Stachura, a do tego ludowe pieśni ukraińskie i pieśni cygańskie, ten wybór wcale nie jest przypadkowy. Dmitrij Makliakow wraz z autorami śpiewanych przez siebie utworów wiedzie słuchaczy przez meandry życia. Ta podróż to świadectwo naszej Obecności w Historii, Kulturze, w świadomości współczesnych, a być może także przyszłych pokoleń. Recital Wędrówką jedną życie jest… niesie też ze sobą ważne pokrzepiające przesłanie, tak cenne zwłaszcza w dzisiejszych, pełnych dramatycznych wydarzeń czasach. Czasach przepełnionych zwątpieniem i bólem. Tym przesłaniem jest: Wiara, Nadzieja i Miłość. A także pamięć o korzeniach, o naszej zbiorowej i indywidualnej tożsamości. Skąd jesteśmy i kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy i jaki jest cel tej drogi? Wszystkie te pytania i odpowiedzi układają się w recitalu Dimy w wiarygodny dowód tożsamości… W dowód naszej kruchości i niezłomności. Naszych upadków i naszych wzlotów. Układają się w sens naszego istnienia.
godz. 21.30 „Don Kichot” Teatr HoM (plac a)
Teatr HoM to projekt integrujący artystów eksplorujących różne formy teatralne, performance, muzyczne i ich wypadkowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus. „Don Kichot” to monumentalne widowisko plenerowe z muzyką na żywo w wykonaniu mistrza flamenco, gitarzysty Michała Czachowskiego oraz saksofonisty Michała Sosny. „Miasteczko… Miasteczko jak miasteczko. Pełno takich w świecie, a wszystkie jednakie. Zgiełk, gwar i tumult. Możni się bogacą, nędzarze biednieją, złodzieje kradną, a dzieci się śmieją. Rwetes. Hałas. Ciche cudzołóstwo i głośne modlitwy. Matrony, pieniacze, wściekłe żony, lubieżnicy i łajdacy, a nie rozróżnisz, kto kim, bo się przecież tak sprytnie chowają… a to za funkcją, a to za urzędem, a jak nie ma za czym większym, to choć za ubiorem… Domy, rzeźnia, targ i młyn…”. Jak dziś świat traktuje wyobcowanych marzycieli pokroju Don Kichota? Na jaki los może liczyć w patriarchalnej społeczności , bynajmniej nie będąca wzorem cnót niewieścich” Dulcynea?
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
plac a — wejście do biur ŚOK przy słupie ogłoszeniowym
plac b — wejście główne do Teatru
plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową
Program może ulec zmianie. W przypadku deszczu spektakle będą przenoszone w miarę możliwości do sali teatralnej ŚOK lub Klubu Bolko.
/ŚOK, mn/