Strona główna Kultura Szykuje się weekend z muzyką klasyczną w Świdnicy i okolicy

Szykuje się weekend z muzyką klasyczną w Świdnicy i okolicy

0

Muzyka klasyczna zabrzmi w Świdnicy i w okolicznych miejscowościach. Przed nami trzy wyjątkowe występy organizowane w ramach cyklu VI Koncerty Ziemi Świdnickiej oraz rozpoczynającego się właśnie VIII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga – odsłona letnia. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Fundacja Dobrej Muzyki zaprasza do spędzenia weekendu w otoczeniu zachwycającej sztuki, zabytków i malowniczych krajobrazów. Przed słuchaczami aż dwa koncerty z cyklu VI Koncerty Ziemi Świdnickiej oraz Uwertura VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

Program najbliższych koncertów Fundacji Dobrej Muzyki:

16.06.2023, piątek, godz. 18.30-19.30, Kościół Pokoju w Świdnicy
Uwertura Festiwalu Schlaga – recital dyplomowy ucznia SSM II st. w Świdnicy
Tymoteusz Jaśków (Świdnica – Polska) – organy
W programie m.in.: J.S. Bach, Ch.-M. Widor, M. Surzyński

Tymoteusz Jaśków (*2005) – w 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. L. Różyckiego w klasie fortepianu A. Horodyskiej. Od września 2017 roku jest uczniem Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Świdnicy w klasie organów. Pasję tę od niemal 6 lat rozwija pod kierunkiem dra M. Batora, kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy. W 2023 roku ukończył z wyróżnieniem I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Jako organista sympatyzuje z rodzimą parafią p.w. św. A. Boboli w Świdnicy oraz parafią p.w. NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie. Brał także udział w wielu koncertach związanych z muzyką rozrywkową, m.in. Świdnickich Recenzjach Muzycznych, koncertach WOŚPu, koncertach charytatywnych i innych imprezach okolicznościowych. Czynnie angażuje się we wrocławską wspólnotę młodzieżową – Kompanię Jonatana – oraz w pracę z dziećmi i młodzieżą poza jej strukturami. Wolontariusz świdnickiej Fundacji Dobrej Muzyki.

17.06.2023, sobota, godz. 17.00, Pałac Gruszów k/ Marcinowic
VI Koncerty Ziemi Świdnickiej – recital dyplomowy uczennicy SSM II st. w  Świdnicy
Zuzanna Kwiędacz (Świdnica) – flet
Kamil Jankowski (Wrocław) – fortepian
W programie: C. Bach, C. Stamitz, P. Czajkowski

Zuzanna Kwiędacz (19 lat): „Mam radość wykonać recital dyplomowy, który jest uwieńczeniem dwunastu lat nauki. Muzyką interesowałam się od małego. Kiedy miałam 7 lat, poszłam do Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie. Po sześcioletniej edukacji postanowiłam kontynuować swoją muzyczną przygodę w Szkole Muzycznej II stopnia. Pierwszy rok swojej dalszej edukacji rozpoczęłam w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Przez następne pięć lat mojej edukacji, uczęszczałam do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Kazimierza Kościukiewicza w Świdnicy. Ponadto brałam udział w wielu konkursach fletowych, których bywałam także laureatką. Do dyplomu przygotowała mnie moja niezawodna nauczycielka- pani Inez Więckowska-Malińska. Poprzednie lata mojej edukacji upływały pod okiem pani Sylwii Waindok. To dzięki tym nauczycielkom nauka gry na flecie była jeszcze przyjemniejsza. Swoją pasję do muzyki na pewno będę nadal pielęgnować. Poza graniem, lubię również śpiewać i podróżować. W szczególności uwielbiam rodzinne podróże camperem.”

Kamil Jankowski – absolwent PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu prof. Michała Szczepańskiego oraz klasie kameralistyki fortepianowej prof. Anny Gągoli. Pianista brał udział w krajowych i międzynarodowych kursach mistrzowskich, kształcąc się pod okiem m.in. prof. Włodzimierza Obidowicza, prof. Waldemara Andrzejewskiego, prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Jarosława Drzewieckiego, prof. Silke-Thora Matthies. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak: Jerzy Kosek, Jakub Chrenowicz, Helena Tomaszek- Plewa. Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. M. Moszkowskiego w Kielcach (wyróżnienie, 2009r.), Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu(1 miejsce,2010 r.). Od 2021 roku jest członkiem zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu. Nauczyciel fortepianu w OSM i SM I st. im. prof. M. Zduniak we Wrocławiu i Społecznej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Kościukiewicza w Świdnicy.

18.06.2023, niedziela, godz. 17.00, Kościół Nawiedzenia NMP w Witoszowie
Dolnym
VI Koncerty Ziemi Świdnickiej
Michał Mogiła (Zielona Góra) – obój
Maciej Bator (Świdnica) – organy
W programie: J.P. Sweelinck, J.S. Bach

Michał Mogiła – pierwszy oboista i solista Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, prezes Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego, dyrektor Artystyczny Lubuskiego Festiwalu Muzycznego, Festiwalu Henrykowskiego w Kożuchowie, menedżer kultury. W roku 2013 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego z powodzeniem przekształcając Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie „International Oboe Masterclasses” w dynamicznie rozwijający się Lubuski Festiwal Muzyczny i należący obecnie do najbardziej rozpoznawalnych i największych festiwali muzycznych w regionie. Muzyk jest również twórcą corocznych koncertów świątecznych z udziałem filharmoników zielonogórskich. Koncerty odbywają się w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Zielonej Górze – Starym Kisielinie. Gwiazdami ostatnich koncertów byli: Gabriel Fleszar, Andrzej Lampert, Czesław Mozil, Marta Florek.

Od roku 2008 bierze udział jako solista i kameralista w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce oraz jako czynny artysta jest zapraszany na największe festiwale muzyczne w Polsce: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Usedomer Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” Zakopane, Milano Musica, International Festival of the Aegean, Gdański Festiwal Muzyczny. Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Grecja, Chiny. Muzyk uczestniczył także w wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie jako członek prestiżowego tria stroikowego Reed Connection. W 2020 roku zespół wydał debiutancką płytę „Smaki Paryża”, która miała premierę w najważniejszych polskich mediach muzycznych.

Michał Mogiła współpracuje z wieloma najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą jako oboista oraz działacz kultury. W 2018 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. W 2019 oboistę wyróżniono nagrodą kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego Złoty Dukat oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. (Więcej o muzyku można przeczytać – TUTAJ).

Maciej Bator – to polski organista, pedagog, doktor sztuki. Gry organowej uczył się w Wałbrzychu, Warszawie (klasa organów prof. A. Chorosińskiego), Genewie (klasa organów prof. Vincenta Thevenaz), Göteborgu, Stuttgarcie (klasa organów Jona Laukvika) i Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. W roku 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w Sieci”. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy, ponadto organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest ojcem Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020).

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Szczegółowy program oraz więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Dobrej Muzyki.

/oprac. AN/
/Materiały – organizatora/

Poprzedni artykułJak zorganizować wywóz odpadów? Wynajmij kontener na gruz!
Następny artykułBocian nieporadnie buduje gniazdo. Mieszkańcy apelują do Taurona o pomoc