Najpierw nie zostawili złudzeń, kto jest najlepszy w powiecie i na Dolnym Śląsku, a potem stanęli na najwyższych stopniach podium w finale ogólnopolskim, pokonując najlepsze drużyny z 15 województw. Młodzi pasjonaci turystyki i krajoznawstwa ze świdnickiego Koła PTTK „To Tu To Tam”, działającego w Młodzieżowym Domu Kultury wrócili z medalami i pucharami z XIX Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Rumi na Kaszubach.
Turniej od blisko 20 lat organizowany jest przez zarząd główny PTTK. Tym razem czterodniowe, finałowe zmagania, w których uczestniczyły najlepsze drużyny z 16 województw, miały miejsce w kaszubskiej Rumi, a za całość odpowiadał Oddział Wojskowy PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni. Gościny udzielił Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Rumi, gwarantując ponad setce uczestników i opiekunów prawdziwie turystyczne warunki.
Młodzież rywalizowała w dwóch kategoriach, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każda drużyna liczyła trzy osoby. Dolny Śląsk reprezentowali uczestnicy Koła PTTK „To Tu To Tam” Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, zwycięzcy przeprowadzonych w maju tego roku zmagań wojewódzkich. To ewenement, by obie kategorie wiekowe były reprezentowane przez to samo koło PTTK. Świdnica może się dodatkowo poszczycić najmłodszym uczestnikiem, który po mistrzowsku zostawiał w tyle znacznie starszych uczestników.
Świdnicką drużynę w kategorii szkół podstawowych tworzyli Hanna Dębek, uczennica klasy VIII w SP nr 105, Piotr Żarnowski, uczeń klasy V w SP nr 1 (najmłodszy uczestnik finału) oraz Jan Wojewodzic z klasy VI SP nr 1. Opiekunem drużyny był założyciel koła „To Tu To Tam” i dyrektor MDK w Świdnicy Zbigniew Curyl. W skład świdnickiej drużyny w kategorii szkół ponadpodstawowych weszły Agata Hruszowiec z klasy I I LO, Andżelika Stępniowska z klasy II I LO i Martyna Nycek z klasy III Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich. Opiekunami byli Zbigniew Curyl i Kinga Hruszowiec.
Zmagania okazały się prawdziwym maratonem, wymagającym zarówno wiedzy teoretycznej, praktycznych umiejętności, a także sporego dorobku. – Rywalizacja zaczęła się drugiego dnia po naszym przyjeździe do Rumi. Opiekunowie zostali wysłani na wycieczkę, by nie przeszkadzali młodzieży, a uczestnicy usiedli do testu wiedzy, składającego się z aż 100 pytań! – opisuje Zbigniew Curyl. Musieli się popisać wiedzą z historii PTTK, znajomością regulaminu odznak turystycznych, wiadomościami o walorach krajoznawczych Polski, a także wiedzą o zasadach ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kolejny dzień to blok „Turystyczne ABC”, gdzie sprawdzane były m.in. praktyczne umiejętności podczas pomiarów terenowych i wodnego toru przeszkód. Młodzież musiała się wykazać również wiedzą na zadany temat – „Piękno Polski w literaturze i filmie” oraz znajomością regionu kaszubskiego.
Kolejny dzień to praktyczny sprawdzian z pierwszej pomocy, rowerowy tor przeszkód oraz ocena uprawnień i odznak zdobytych przez uczestników. Koronną konkurencją był Turystyczny Marsz na Orientację. Zbigniew Curyl nie kryje dumy z podopiecznych, którzy rozbili bank z nagrodami. – Myślę, że rozsławiamy Świdnicę na równi ze sportowcami – podkreśla.
Świdnicka drużyna w kategorii szkół podstawowych zdobyła 450,3 pkt., zostawiła w tyle wszystkich i zajęła pierwsze miejsce, otrzymując oprócz pucharu, dyplomów i medali voucher na 8 tysięcy złotych, ufundowany przez wakacje.pl. Drużyna w kategorii szkół ponadpodstawowych z 418,3 pkt. stanęła na drugim stopniu podium, tracąc zaledwie 30 punktów do zwycięskiego zespołu z Rumi. Tutaj oprócz vouchera na zakupy w sklepie sportowym o wartości 4 tysięcy złotych dodatkową nagrodą było zaproszenie do udziału w VII Kongresie Krajoznawstwa Polskiego w Łodzi, wręczonego przez sekretarza generalnego PTTK Jacka Trejchera.
Obie świdnickie drużyny wygrały marsze na orientację. – A medale i dyplomy za indywidualne osiągnięcia trudno wyliczyć. Wśród nich jest wybitne osiągnięcie naszego najmłodszego uczestnika, Piotra Ziarnowskiego, który został zwycięzcą testu krajoznawczego i w nagrodę obok medalu otrzymał rower. Piotr Ziarnowski i Agata Hruszowiec otrzymali także indywidualne nagrody za zdobyte dotychczas uprawnienia i odznaki – dodaje Zbigniew Curyl. Dyrektor podkreśla, że wyjazdy świdnickich drużyn na finały wojewódzkie i ogólnopolski nie byłyby możliwe bez finansowego wsparcia Rady Rodziców i zarządu Oddziału PTTK w Świdnicy.
– Na te niesamowite wyniki składa się pasja młodzieży, ogromna konsekwencja i wieloletnia praca, a także zaangażowanie rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w wyprawach, mają dla nich czas i potrafią go w niezwykle mądry sposób zagospodarować. A dla mnie to przede wszystkim wielka pasja – dodaje Zbigniew Curyl.
Agnieszka Szymkiewicz
zdjęcia udostępnione przez Zbigniewa Curyla