Strona główna Artykuł sponsorowany Pompa ciepła – jak działa w praktyce?

Pompa ciepła – jak działa w praktyce?

0

O pompach ciepła mówi się dziś bardzo wiele. Są uważane za jedne z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych rozwiązań grzewczych dla domów, biur i innych nieruchomości. Ale czy faktycznie tak jest? To urządzenie działa w oparciu nie tylko o OZE (powietrze, wodę, grunt), ale również energię elektryczną. Jak zatem wygląda to w praktyce? Ile prądu zużywa pompa ciepła i jak dokładnie działa?

Jak działa pompa ciepła?
Ogólna zasada działania pompy ciepła jest dość prosta. Urządzenie pozyskuje energię cieplną z jej odnawialnego źródła uzależnionego od typu tego urządzenia: powietrza, wody lub gruntu. Przy jej pomocy ogrzewa czynnik roboczy pompy ciepła, co doprowadza do zmiany jego postaci w gazową (paruje). Para trafia do sprężarki, gdzie wskutek sprężenia podnosi się jej ciśnienie oraz temperatura, a także zmniejsza jej objętość właściwa.

Gorąca para ulega skropleniu w skraplaczu, na skutek czego oddaje ciepło do instalacji grzewczej – grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Wyróżnia się cztery podstawowe typy pomp ciepła:
• Powietrzna pompa ciepła – pozyskuje energię cieplną z powietrza atmosferycznego, które zasysa za pomocą wentylatorów. Pompy powietrzne dzieli się dodatkowo na dwa podtypy: pompę ciepła monoblok, czyli składającej się z jednej jednostki, którą montuje się na zewnątrz budynku (na ścianie lub postumencie) oraz pompę ciepła split. Ta druga składa się z dwóch jednostek: instalowanej na zewnątrz oraz wewnątrz nieruchomości.
• Gruntowa pompa ciepła – wytwarza ciepło z energii cieplnej gruntu lub wód gruntowych. Pobiera ją za pomocą wymiennika gruntowego instalowanego w odwiertach w gruncie lub w skale macierzystej.
• Wodna pompa ciepła – odnawialnym źródłem energii (OZE) jest w tym przypadku woda zbierająca się w specjalnych studniach pompy ciepła montowanych na zewnątrz budynku.
• Hybrydowa pompa ciepła – urządzenie, które łączy dwa systemy grzewcze: powietrzną pompę ciepła oraz kondensacyjny kocioł gazowy. Gdy konieczne jest intensywne dogrzewanie nieruchomości ze względu na bardzo niską temperaturę na zewnątrz, kocioł gazowy może całkowicie zastąpić albo wspierać działanie pompy powietrznej. Ma to za zadanie ograniczyć poziom zużycia energii elektrycznej, a tym samym podnieść wydajność i opłacalność ogrzewania.

To niezwykle ciekawe, ale stosunkowo nowe rozwiązanie. Jedną z niewielu firm, które oferują obecnie hybrydowe pompy ciepła, jest Immergas. Co ważne, na zakup urządzeń tej marki można uzyskać dotacje w ramach dofinansowań OZE takich jak program Czyste Powietrze, dzięki czemu inwestycja w pompę ciepła staje się dużo prostsza.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?
O tym, ile prądu będzie zużywać pompa ciepła, decyduje kilka czynników. To między innymi dostępność systemu ogrzewania płaszczyznowego oraz rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło czy też sposób eksploatacji – np. poziom grzania ciepłej wody użytkowej. Jest to zatem kwestia indywidualna dla każdego inwestora, choć można oszacować poziom zużycia prądu przez pompę ciepła już na etapie jej wyboru.
W tym celu należy zwrócić uwagę na współczynniki COP i SCOP omawianego urządzenia. Wskaźnik COP to współczynnik wydajności pompy ciepła. Wyraża stosunek ciepła dostarczanego przez pompę do ilości zużytej przy pracy energii elektrycznej. Jeśli COP wynosi 3,5, oznacza to, że przy wykorzystaniu 1 kWh prądu pompa przekaże do instalacji grzewczej 3,5 kWh energii cieplnej. Najlepsze pompy ciepła mają klasę efektywności na poziomie od 3,5 do 5,5 COP.

SCOP informuje z kolei, ile energii cieplnej pompa ciepła dostarczyła do instalacji grzewczej w stosunku do ilości energii elektrycznej zużytej w tym celu w ciągu całego roku. Do oszacowania tego, ile prądu zużyje pompa ciepła, można wykorzystać dostępne w sieci darmowe kalkulatory. Zdecydowanie dokładniejszy wynik wskaże jednak fachowiec, warto zatem poprosić o pomoc specjalistę.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPo wybuchu: Spółka gazowa wydaje oświadczenie, prokuratura wszczyna śledztwo
Następny artykułŚwidnicka młodzież zaśpiewała na rzecz Domu Dziecka [FOTO]