Dochodzenie odszkodowań to skomplikowany temat, mimo że na rządowych stronach wszystko wygląda tak prosto. Teoretycznie wystarczy zebrać trochę papierów, poczekać dwa tygodnie i po sprawie. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Nierzadko konieczne jest spotkanie się w sądzie bądź długie batalie z ubezpieczalniami. W tym poradniku poznasz praktyczną stronę pozyskiwania odszkodowań. Dowiesz się, kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie, dlaczego najczęściej jest niedoszacowane oraz jak oszukują towarzystwa ubezpieczeniowe. Na koniec dowiesz się, jaki jest najlepszy sposób na każde odszkodowanie powypadkowe.
Jednorazowe odszkodowanie z ZUS/KRUS – Najbardziej problematyczna grupa odszkodowań
Odszkodowanie z ZUS–u/KRUS–u otrzymują osoby, które są objęte danym ubezpieczeniem i doznały długotrwałego uszczerbku na zdrowiu bądź stały się niezdolne do pracy z racji wypadku przy pracy. Procedury uzyskiwania jednorazowego odszkodowania różnią się nieco w zależności od instytucji.
W razie wypadku rolnik ma za zadanie jak najszybciej poinformować KRUS o zdarzeniu. W ten sposób rozpoczyna się postępowanie dowodowe. Wedle prawa, rolnik ma 6 miesięcy na zgłoszenie zdarzenia (liczone od jego zaistnienia). Warto jednak jak najszybciej zawiadomić placówkę KRUS. Zbędne odwlekanie zgłoszenia w czasie może zostać potraktowane jako próba zatajenia niekorzystnych informacji. Po zgłoszeniu wypadku KRUS ustala okoliczności oraz przyczyny wypadku. Podsumowaniem całej procedury jest protokół powypadkowy, sporządzany przez pracownika KRUS–u w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich trafia do Ciebie, jako poszkodowanego. Masz 7 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag. W tym miejscu pojawia się pewien haczyk.
Bardzo istotna jest tutaj forma zgłoszenia uwag do protokołu. Najprawdopodobniej w pierwszej chwili chwycisz za telefon bądź postanowisz osobiście porozmawiać z pracownikiem w placówce. Mija się to jednak z celem. Takie formy zgłoszenia uwag nie są respektowane. Konieczne jest złożenie zastrzeżeń w formie pisemnej. Niejedno jednorazowe odszkodowanie przepadło ze względu na niezastosowanie się do wymogów formalnych w obszarze składania uwag. Na podstawie protokołu, który przyniósł Ci listonosz, zapadnie finalna decyzja o przyznaniu bądź nieprzyznaniu odszkodowania.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa na nieco innych zasadach. Chcąc ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS, należy najpierw zadbać o kwestie formalne. Do zebrania masz szereg dokumentów, takich jak: protokół powypadkowy bądź kartę wypadku, prawomocny wyrok sądu pracy (jeśli taki posiadasz), decyzja stwierdzająca zaistnienie choroby zawodowej (jeśli starasz się o takie jednorazowe odszkodowanie), zaświadczenie o stanie zdrowia wystawiane przez lekarza prowadzącego leczenie oraz inne dokumenty potwierdzające stan zdrowia. Warto zadbać również o zebranie dokumentacji powypadkowej np. dokument potwierdzający uzyskanie fachowej pierwszej pomocy. Dokumenty składasz po zakończeniu leczenia oraz rehabilitacji. To w tym momencie ZUS oceni, czy należy Ci się odszkodowanie powypadkowe.
W przypadku jednorazowego odszkodowania z ZUS/KRUS najczęstszym problemem jest niedoszacowanie uszczerbku na zdrowiu. W ten sposób instytucje zaniżają odszkodowanie powypadkowe. Co możesz z tym zrobić? Dowiesz się w dalszej części tekstu.
Odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy – Jak oszukują ubezpieczalnie i co możesz z tym zrobić?
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma bardzo szeroki wachlarz możliwości ominięcia wypłaty bądź znacznego zaniżenia wartości odszkodowania. Wynika to z niskiej świadomości posiadaczy ubezpieczenia OC. Z OC sprawcy wypadku można uzyskać szereg świadczeń, takich jak:
- Zwrot kosztów holowania oraz wynajęcia pojazdu zastępczego,
- Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby,
- Zadośćuczynienie z tytułu urazów i cierpień doznanych podczas wypadku jak i po nim.
Lista regulowana przez Kodeks cywilny jest dosyć obszerna. Podstawowym odszkodowaniem wynikającym z ubezpieczenia OC jest oczywiście zwrot kosztów związanych z naprawą pojazdu. I w przypadku właśnie tego odszkodowania ubezpieczalnia ma wielkie pole do „popisu”. Żeby zaniżyć kwotę odszkodowania ubezpieczalnie potrafią obniżać rzeczywistą wartość pojazdu, redukować koszty związane z pracą warsztatu samochodowego, nierzadko zdarza się również nieuwzględnienie części szkód. Ale jak walczyć z ubezpieczalnią mającą w swoich szeregach armię prawników? Jest na to sposób.
Najlepszy sposób na uzyskanie odszkodowania powypadkowego – Pomoc profesjonalistów
Bądźmy szczerzy – żadna instytucja nie jest zbyt chętna do wypłaty odszkodowania. Czy to państwowy ZUS/KRUS, czy to prywatne ubezpieczalnie. Kiedy Ty potrzebujesz środków do życia, faktycznie należy Ci się odszkodowanie i zrobiłeś wszystko, co się dało, żeby je uzyskać – oni wysyłają Ci kolejne pisma, że coś jest nie tak i nie poczuwają się do wypłaty odszkodowania. Miesiące mijają, a Ty powoli tracisz nadzieję na uzyskanie należnych pieniędzy. W żadnym wypadku nie możesz odpuścić! ZUS/KRUS/Ubezpieczalnia tylko na to czeka. Co więc zrobić? Skorzystaj z pomocy kancelarii, która na co dzień zajmuje się dochodzeniem odszkodowań. Uzyskaj należne odszkodowanie powypadkowe! Kliknij link, żeby dowiedzieć się więcej na temat odszkodowań powypadkowych oraz kancelarii pomagających w ich uzyskaniu.
/Artykuł sponsorowany/