Strona główna Kultura Hologram aptekarza i inne nowości w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Hologram aptekarza i inne nowości w Muzeum Dawnego Kupiectwa [FOTO]

0

W Świdnicy miała znajdować się najstarsza apteka na ziemiach polskich. Wiele ciekawostek o początkach aptekarstwa i jej historii w Świdnicy, a także farmaceutycznych eksponatach dowiemy się od wirtualnego przewodnika. Hologram XIX-wiecznego aptekarza to jedna z nowości technologicznych Muzeum Dawnego Kupiectwa. Do najnowszych urządzeń należą także infokiosk z praktycznymi informacjami, a także stół interaktywny, poświęcony znakomitej astronomce świdnickiej – Marii Kunic oraz jej dziełu „Uranii propitii”.

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprezentowało we wtorek, 27 czerwca swoje najnowsze sprzęty technologiczne, które udało się pozyskać dzięki polsko – czeskiemu projektowi „Historia opowiedziana na nowo”, zrealizowanemu w partnerstwie z miastem Police nad Metuji. Wszystkie urządzenia są w czterech wersjach językowych – polskim, czeskim, angielskim i niemieckim.

Jedną z nowości jest infokiosk w holu recepcyjnym na parterze. – Zwiedzający znajdą w nim praktyczne informacje dotyczące muzeum, rozkładu sal, godzin otwarcia czy cen biletów wstępu. Mogą również sprawdzić, co można zwiedzić w okolicy Rynku. Jest tam także link przekierowujący do naszego czeskiego partnera – miasta Police nad Metují, z którym wspólnie realizujemy projekt – wyjaśnia Andrzej Deska, pracownik Działu Naukowo – Oświatowego świdnickiego muzeum. Informacje można w każdym momencie zaktualizować i poszerzyć ich zakres.

Zupełnie nowy jest także stół interaktywny w Sali Rajców. – Jest on poświęcony naszej znakomitej astronomce świdnickiej – Marii Kunic. Znajdziemy tam wszelkie informacje dotyczące jej życia. Warto się z nimi zapoznać, bowiem na ekranie pojawia się również quiz do rozwiązania, który został stworzony pod kątem młodszych zwiedzających. Miłośnicy Marii mogą również zapoznać się z jej dziełem, które w całości jest wgrane w urządzenie. Jest to zeskanowany egzemplarz „Uranii propitii”, udostępniony przez Bibliotekę Cyfrową Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego plusem jest to, że można praktycznie całe dzieło zobaczyć w bardzo wysokiej rozdzielczości – wyjaśnia Andrzej Deska. Świdnicka instytucja muzealna w swoich zbiorach posiada też oryginale dzieło znanej astronomki. „Urania propitia” wydana w 1650 roku w Oleśnicy i dedykowana cesarzowi Ferdynandowi III została zakupiona kilka lat temu. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony dzieła, papier bowiem nie może być zbyt długo narażony na ekspozycję światła, oryginał jest prezentowany corocznie podczas obchodów urodzin Marii Kunic. W przyszłości ma powstać też ekspozycja laboratorium świdnickiej astronomki, z postacią jej manekina.

Największą atrakcją muzeum jest hologram dawnego aptekarza. – Dwóch lektorów opowiada o historii aptekarstwa świdnickiego, naszych eksponatach, które są zgromadzone w aranżacji apteki i o swoich poprzednikach. Świdnica, bowiem ma bardzo bogate tradycje aptekarskie. Tutaj miała się znajdować najstarsza apteka na ziemiach polskich już w 1264 roku. Nie jest to poparte źródłowo, bo są to zapisy kronikarskie, ale wiemy na pewno, że już 1330 roku pojawił się aptekarz Paweł, który mieszkał na rogu ulicy Grodzkiej i Franciszkańskiej – mówi dr Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wirtualny przewodnik stanął za ladą apteki z przełomu XIX i XX w., którą prezentuje ponad 3 minuty. W sumie odgrywa go dwóch aktorów w łącznie czterech wersjach językowych.

Łączny koszt projektu wyniósł 30 751 euro, z czego wkład własny to 3 075, 10 euro. Z budżetu państwa na projekt przekazano 1 537,55 euro. Środki EFRR to kwota 26 138,35 euro. Środki pozyskano w 2022 roku z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis EFRR. Realizacja projektu odbyła się od stycznia do końca maja tego roku.

Projekt „Historia opowiedziana na nowo” nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002956 jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Fundusz Mikroprojektów – typ C.

/Tekst i zdjęcia: AN/

Poprzedni artykułCzołówka w Witoszowie Dolnym. Kierowca kompletnie pijany [FOTO]
Następny artykułŚwidnica chce wymienić wszystkie autobusy na „elektryki”. W przyszłości mają być ładowane energią ze źródeł odnawialnych