Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Co dalej z bocianem z Pszenna? Ptak nadal próbuje uwić gniazdo

Co dalej z bocianem z Pszenna? Ptak nadal próbuje uwić gniazdo

0

Przed tygodniem mieszkańcy Pszenna alarmowali w sprawie bociana, który od kilku tygodni próbuje zbudować gniazdo na słupie energetycznym. Zwracali się do zarządzającego siecią Taurona o zamontowanie platformy, bowiem w obecnej sytuacji ptak może zostać porażony prądem. Czy jest na to szansa?

O bocianim problemie pisaliśmy 14 czerwca. – Co przyniesie trochę patyków i je poukłada, to one zaraz spadają. A układa je prosto na drutach pod napięciem. Boimy się, że w końcu zginie – opisują mieszkańcy. Jak dodają, drugi bocian stale obserwuje te próby z dachu pobliskiego domu. – Póki jeszcze nie powstało gniazdo, można by zamontować stelaż na tym słupie powyżej przewodów. Byłem w stacji Taurona, mają stelaż, ale powiedzieli, że gniazda na słupach montują tylko od października do lutego, po okresie lęgowym. Ale tu jeszcze nie ma gniazda, a ten bocian próbuje budować już kilka tygodni! – mówi społecznik z Pszenna, Waldemar Woźniak. – W Pszennie nie ma bocianiego gniazda, bardzo byśmy chcieli, żeby się u nas osiedlił.

Z pytaniami o możliwość pomocy zwróciliśmy się do spółki Tauron. 21 czerwca otrzymaliśmy odpowiedź.

– Nie podejmujemy samodzielnych działań przy gnieździe w trakcie, kiedy ptaki są w Polsce, tylko konsultujemy nasze działania z ornitologami. Tak też było w tym przypadku. W  opinii ornitologa platforma jest tam na razie niepotrzebna. Wynika to z tego, że o tej porze roku do „budowy” gniazda przystępują młode, nielęgowe ptaki, które w ten sposób ćwiczą przed kolejnymi sezonami. Stąd to „gniazdo” to tylko kilka przyniesionych na próbę gałązek. Ponadto prawie na pewno w przyszłym roku to miejsce nie będzie odbudowywane. Młode ptaki chętniej zajmują gotowe gniazda, które przejmują od starych ptaków, mogą się osiedlić daleko od Pszenna. Wyjątki się zdarzają, jednak w opinii ornitologa efektem budowy platformy teraz, byłoby spłoszenie tych ptaków – przekazuje Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja.

– Gdyby w przyszłości pojawiła się sytuacja, że dorosłe ptaki zbudowały gniazdo na słupie bez platformy (gniazdo dorosłych ptaków jest duże, nieprześwitujące i to ma miejsce od końca marca do końca kwietnia) to  trzeba by poczekać z montażem platformy do odlotu ptaków żeby ich nie spłoszyć – chyba że pojawia się jakieś zagrożenie dla pracy linii energetycznej – wówczas interweniujemy niezwłocznie – dodaje.

Mieszkańcy są niepocieszeni. – Wszyscy tu do niego przychodzą, patrzą i martwią się – mówi Waldemar Woźniak. Dodaje, że Pszenno bardzo liczy na osiedlenie się bociana, który nigdy wcześniej w tej miejscowości gniazda nie założył.

Zgłoszenia dotyczące bocianich gniazd znajdujących się na infrastrukturze energetycznej TAURON Dystrybucja można przesyłać na adres e-mail: [email protected].

/red./
fot. Maria Woźniak

Poprzedni artykuł5 pomysłów na niezapomniane wesele
Następny artykułBelg indywidualnym liderem Pucharu Narodów