Strona główna Artykuł sponsorowany Zobacz, jakie wyróżniamy szaty liturgiczne

Zobacz, jakie wyróżniamy szaty liturgiczne

0

W kościele katolickim duże znaczenie mają szaty liturgiczne. Są to stroje zakładane przez duchownych na czas mszy, nabożeństw i sakramentów. Mają one znaczenie symboliczne, ale oprócz tego podkreślają rangę i funkcję kapłana. Nie wiesz, jakie wyróżniamy szaty liturgiczne?

Podstawowe szaty liturgiczne

Najczęściej noszoną szatą liturgiczną w kościele jest alba. To biała tunika przeznaczona zarówno dla kapłanów, jak i diakonów. Zakładają ją także zakonnicy. Biała szata ma symbolizować przede wszystkim czystość oraz świętość. Inną kluczową szatą jest przypominający nieco płaszcz ornat. Zakładają go księża podczas mszy świętej. Ornat często ozdobiony jest licznymi chrześcijańskimi symbolami. Co ważne, może on mieć różne kolory, np. czerwony, fioletowy, zielony, w zależności m.in. od okresu roku liturgicznego. Nie należy zapomnieć także o stule, która wygląda jak szarfa lub długi szal. Warto wiedzieć, że stuła to symbol krzyża dźwiganego przez Jezusa Chrystusa.

Szaty liturgiczne dla biskupa

Warto wiedzieć, że inne szaty liturgiczne przysługują biskupom. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim mitra, symbolizująca biskupią godność oraz autorytet. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na wełniany paliusz. Co to takiego? Otóż jest to pas, który zakłada się na ramiona. Ma on bogatą symbolikę. Oznacza przynależność do Kościoła, a także jest wyrazem łączności z papieżem. Poza tym przypomina on owieczkę niesioną przez Dobrego Pasterza.

Gdzie kupić szaty liturgiczne?

Zastanawiasz się, gdzie warto kupić szaty liturgiczne? Jesteś księdzem i szukasz odpowiedniej dla siebie alby? A może masz w rodzinie księdza i chcesz zrobić mu prezent? Musisz wiedzieć, że wysokogatunkowe szaty liturgiczne znajdziesz w ofercie hurtowni z dewocjonaliami jakobczak.pl. Wszystkie stroje wyróżniają się pięknym ornamentowaniem, a wybór jest naprawdę duży. Są one wykonane z dbałością o detale i zgodnością z przepisami kościelnymi. Możesz np. zdecydować się na ornat z satynową lamówką albo z wyhaftowanymi symbolami chrześcijańskimi. Co ważne, szaty liturgiczne dostępne są w wielu rozmiarach i krojach, zależnie od Twoich potrzeb.

Jak widać, wyróżnić można wiele szat liturgicznych. Są one ważnym elementem liturgii. Noszą je zarówno księża, jak i biskupi. Poza tym szaty mają bardzo bogatą symbolikę. Jeśli ktoś z Twojej rodziny jest kapłanem katolickim i szukasz dla niego prezentu, świetnym wyborem może być właśnie szata liturgiczna, np. ornat.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKolejne fragmenty „trzydziestki piątki” do remontu. Drogowcy szukają wykonawcy prac
Następny artykułKomplet punktów w ostatnim meczu sezonu [FOTO/VIDEO]