Strona główna Wydarzenia Świdnica Uzdolnieni programiści z Banacha ratowali Europę

Uzdolnieni programiści z Banacha ratowali Europę

0

Zespół z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy po zakwalifikowaniu się podczas dolnośląskich eliminacji reprezentował Dolny Śląsk w „Czech Cybertron” w Dvur Karlove.

Drużyna pod nazwą Crackmasters wystąpiła w  składzie Jonasz Przybylski z 3A oraz Dawid Madaliński z 1D wraz z nauczycielem Pawłem Polczykiem.

– Podczas tego wydarzenia, pod okiem instruktorów z Czech, młodzi informatycy uczyli się przeprowadzania ataków na urządzenia sieciowe przy pomocy różnorakich technik. Niektóre z tych urządzeń były bardzo archaiczne, np. stary zegar typu flip połączony szeregowo do sieci za pomocą skomplikowanego układu sterującego, czy drukarka igłowa. Początkowe zadanie polegało na zhakowaniu prostego układu Arduino ESP-8266 z diodami, symbolizującymi czeskie elektrownie, a rzeczone Arduino wraz z modułem Wifi stanowiło upominek dla uczestników – opisuje II LO.

– Kulminacja dwudniowych zmagań nastąpiła o 15:11 CET 12 maja 2023. Kończył się Czeski Cybertron w Dvur Kralove nad Labem. Nagle światła na sali zgasły i na scenę wkroczył prowadzący informując, że na koniec happeningu na temat etycznego hakingu i cyberbezpieczeństwa zostanie przeprowadzona symulacja katastrofy w Fukushimie. Zadaniem obecnych uczestników będzie uruchomienie generatora prądu i przywrócenie zasilania oraz schłodzenie reaktora tak, aby nie dopuścić do stopienia się rdzenia reaktora z paliwem jądrowym – czytamy w relacji. – Jednym z celów ataku był symulator elektrowni atomowej wraz z centralą sterującą. Uczestnicy mieli do dyspozycji realistyczną replikę reaktora, gdzie czujniki pokazywały zmiany w jego działaniu i parametrach. Mogli manipulować prętami sterowniczymi, pompami chłodziwa i wszystkim innym, pod czujnym nadzorem systemów informujących o awariach. Wszystkie te niezwykłe doświadczenia zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach, które stanowiły nie tylko cenny materiał dokumentacyjny, ale również dowód na niezwykłe umiejętności i determinację młodych hakerów. Rdzeń reaktora eksplodował 3 razy a systemy elektrowni spenetrowano wielokrotnie.

– Gratuluję młodzieży z II LO sukcesu w czesko-polskim konkursie CZECH CYBERTRON współorganizowanym przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski.Pokazał, że młodzież z potrafi radzić sobie w sytuacjach zagrożenia i działać na rzecz cyberbezpieczeństwa – mówi dyrektor szkoły Jacek Iwancz.

/opr. red./

Poprzedni artykułMiasto nie ma pieniędzy na naprawę dachu szkoły? Kontrolę wszczął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
Następny artykułWspaniała zabawa i wielkie serca. Znamy wynik zbiórki dla Agatki Salamon [FOTO]