Przypominali jej historię, recytowali wiersze i malowali. Wszystko dla upamiętnienia „Nagiej Panny” z Żarowa, która obchodziła 45. rocznicę powstania. Na wydarzenia edukacyjno-artystyczne w minioną sobotę, 7 maja zaprosili mieszkańców Fundacja Inicjatywy B wraz z partnerami.
– W 2023 roku obchodzimy 45. rocznicę powstania „Nagiej Panny”, którą w 1978 roku w „Żarowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych”, w budynku piecowni stworzył Ryszard Waldemar Zamorski. Rzeźba chodź, jest tylko kopią wałbrzyskiej figury, stała się dla mieszkańców Żarowa dziełem sztuki, które na stałe kojarzone jest z centrum naszego miasta – tłumaczy Fundacja Inicjatywa B.
Organizatorzy, inspirując się jubileuszem istnienia żarowskiej rzeźby, 7 maja zaprosili mieszkańców do udziału w animacjach składających się z kilku bloków tematycznych. Wśród nich znalazły się – gra terenowa pt. „Czy słońce, czy deszcz”, prezentacja fotografii archiwalnych z „Nagą Panną” na miniwystawie przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl, performatywne czytania wierszy w wykonaniu Teatru Bezdomnego oraz plener malarski „Urban Sketching z Nagą Panną” z udziałem rysowników z Sobótki, Wrocławia i Świdnicy. Całość wydarzenia dopełniły strefa z leżakami, tematyczny poczęstunek – Koła Gospodyń Wiejskich z Imbramowic oraz stoisko z lokalnymi gadżetami.
/oprac. AN/
/Materiały – Fundacja Inicjatywa B/