Strona główna Artykuł sponsorowany Planowanie i organizacja transportu morskiego maszyn – jak zrobić to dobrze

Planowanie i organizacja transportu morskiego maszyn – jak zrobić to dobrze

0

Transport drogą morską nie jest łatwy, gdyż w jego trakcie może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń – dotyczy to na przykład sztormu. Dlatego ważne jest prawidłowe zabezpieczenie ładunku. W artykule zostało wyjaśnione, jak powinna wyglądać organizacja transportu morskiego w przypadku maszyn.

Jakie znaczenie ma prawidłowa organizacja transportu morskiego maszyn?

Organizując przewóz drogą morską, z czym wiąże się na przykład pakowanie do transportu morskiego oraz załadunek towarów na statek, należy zwrócić szczególną uwagę na koordynację poszczególnych zadań. Dzięki temu cała operacja odbędzie się bez zbędnych opóźnień, co mogłoby spowodować straty finansowe, na przykład u przewoźnika (z tytułu odszkodowania).

Profesjonalnie przeprowadzona organizacja transportu morskiego sprawi, że:

  • ładunek w całości dotrze do docelowego portu i nie dojdzie do jego uszkodzenia,
  • nie powstaną zagrożenia dla otoczenia, które mogą wynikać na przykład z niekontrolowanego przesuwania się towarów w kontenerze i ich wypadnięcia z niego.

Transport morski elementów linii przemysłowych przebiegnie efektywnie tylko wówczas, gdy w harmonogramie uwzględnione zostaną potencjalne przeszkody. Chodzi na przykład o trudne warunki pogodowe, jak również problemy z załadunkiem maszyn wynikające z awarii ciężkiego sprzętu. Odpowiednio wczesne przygotowanie się na tego typu zdarzenia pozwoli zminimalizować ryzyko opóźnień.

Ze względu na dużą złożoność i trudność przedsięwzięcia, jakim jest organizacja transportu morskiego, zadania z tym związane warto powierzyć fachowcom. Specjalizuje się w tym firma Inrel, która ma duże doświadczenie w realizacji tego typu zleceń oraz dysponuje niezbędnym sprzętem. Wybierając ją, masz pewność, że cała operacja zostanie wykonana zgodnie z Twoimi potrzebami.

W jaki sposób przebiega organizacja transportu morskiego?

Transport morski to duże wyzwanie – często jest on realizowany na znaczne odległości, pomiędzy kontynentami, i wymaga zmierzenia się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Aby przebiegł on sprawnie, na początek trzeba:

  • dokonać pomiarów ładunku i wybrać optymalne środki transportowe – w przypadku maszyn najczęściej realizowany jest przewóz kombinowany, drogowo-morski, przy wykorzystaniu kontenerów,
  • wyznaczyć optymalną trasę,
  • zgromadzić niezbędne dokumenty, na przykład celne.

Jeśli organizacja transportu morskiego dotyczy elementów linii przemysłowych, przewóz może być szczególnie trudny. Maszyny często mają spore gabaryty i duży ciężar, w związku z czym manipulacja nimi nie jest łatwa i może wywoływać wiele zagrożeń. Dlatego należy je zabezpieczyć za pomocą wytrzymałych środków. Ponadto konieczny jest fachowy demontaż urządzeń.

Kolejny etap to załadunek maszyn – transport przebiegnie sprawniej, jeśli zostaną one umieszczone od razu w kontenerze, gdyż można nim manipulować w całości. Następnie dochodzi do przewozu do portu morskiego za pomocą samochodów ciężarowych, realizacji transportu drogą morską, wyładunku w miejscu docelowym i ponownego montażu sprzętów.

Ważne jest to, aby wszystkie etapy były ściśle ze sobą skoordynowane. Dzięki temu nie dojdzie na przykład do sytuacji, gdy maszyny będą oczekiwać przez wiele dni na załadunek na statek z uwagi na to, że nie dokonano bookingu u armatora.

Przeładunek kontenera w porcie morskim – inrel.pl

Organizacja transportu morskiego maszyn wymaga sprawnego przeprowadzenia wielu zadań. Chodzi nie tylko o sam przewóz, ale również demontaż sprzętów, ich załadunek na statek czy ponowne uruchomienie w miejscu docelowym. Ważna jest koordynacja poszczególnych zadań, dzięki której transport przebiegnie efektywnie.

Organizacja transportu morskiego – jakie urządzenia są niezbędne?

Aby transport morski zrealizowano efektywnie i bezpiecznie, trzeba wykorzystać odpowiednie pojazdy i urządzenia. Do manipulacji towarami przydadzą się wózki widłowe, żurawie czy podnośniki hydrauliczne albo powietrzne. Sam transport powinien zostać wykonany za pomocą samochodów ciężarowych oraz kontenerowców.

W trakcie przewozu maszyn należy zadbać o to, aby nie doszło do ich uszkodzenia albo pojawienia się na ich powierzchni rdzy. Dlatego trzeba je dokładnie zabezpieczyć. W tym celu stosuje się drewniane skrzynie wykonane z drewna fumigowanego, wodoodporne sklejki czy folię oraz papier antykorozyjny. Warto ponadto zastosować czujniki wilgotności oraz przechyłu.

Organizacja transportu morskiego nie jest łatwa, a wyzwania rosną, gdy dotyczy on maszyn. Przewóz trzeba dokładnie zaplanować, a ładunek należy odpowiednio zabezpieczyć, stosując wytrzymałe materiały i środki. Aby transport przebiegł bezproblemowo, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułW Świdnicy o tytuły mistrzów Dolnego Śląska
Następny artykułKredy konsolidacyjny – kredyt na spłatę długów