Pół roku temu zakończył się ostatni etap rewitalizacji Parku Młodzieżowego. Odnowa parkowego terenu, obejmująca prace przy zieleni i wykonanie nowych nasadzeń, przebudowę alejek, budowę oświetlenia i montaż elementów małej architektury, stworzenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, a także odbudowę zabytkowej altany, pochłonęła w sumie ponad 14 mln złotych.
Park Młodzieżowy stanowi południowy fragment unikatowego założenia świdnickich plant usytuowanych na obrzeżu dawnych, XVIII-wiecznych fortyfikacji miejskich, otaczających miasto od północy, zachodu i południa. – Rozpoczęcie likwidacji fortyfikacji datuje się na 1867 rok, i było ono następstwem zakończenia wojny prusko-austriackiej, a co za tym idzie, ogłoszenia Świdnicy miastem otwartym. W tym okresie nastąpił rozwój miasta. Nie tylko powstawały nowe ulice i budynki, ale także upiększano miasto poprzez budowę promenad i parków. Tak powstał pas zieleni otaczający centrum Świdnicy, założony z inicjatywy podpułkownika Riebla w miejscu fryderycjańskich fortyfikacji. Stąd belweder wybudowany w Parku Młodzieżowym w 1875 roku nosił nazwę Wzgórza Riebla (Riebels-Höhe). W 1905 roku zbudowano przy nim fontannę. Zieleń na obszarze promenady świdnickiej, do której zalicza się Park Młodzieżowy, była utrzymana w konwencji leśnej. Taki charakter parku zachował się do czasów współczesnych – opisywali autorzy projektu rewitalizacji zielonego terenu.
Prace związane z rewitalizacją parku ruszyły w kwietniu 2020 roku. W ramach pierwszego etapu robót zlecono wykonanie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych drzew, przeprowadzono prace związane z remontem i przebudową parkowych alejek, montażem nowych ławek, śmietników, latarń i kamer monitoringu, budową toalety w okolicy wieżyczki i ustawieniem poidełka, a także zajęto się zagospodarowaniem parkowej zieleni w zakresie wycinki blisko 200 drzew, zasadzenia 149 nowych drzew, wykonania nasadzeń krzewów i paproci, czy też wykonania łąki kwietnej. Na realizację tych prac przeznaczono 9 mln 29 tys. złotych.
W ramach kolejnego etapu rewitalizacji zajęto się wykonaniem dodatkowych nasadzeń zieleni, a także stworzeniem ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej – przeznaczając na ten cel 2 mln 67 tys. złotych. Najbardziej wyczekiwanym przez mieszkańców etapem renowacji parkowego terenu była jednak odbudowa tarasu widokowego z zabytkową altaną stanowiącą centralny punkt Parku Młodzieżowego. Wykonanie tych prac pochłonęło 3 mln 345 tys. złotych, a odtworzony, magiczny zakątek parku został oddany do dyspozycji mieszkańców w listopadzie 2022 roku.
/mn/