Strona główna Artykuł sponsorowany Egzamin na uprawnienia budowlane – jak wygląda?

Egzamin na uprawnienia budowlane – jak wygląda?

0

Uprawnienia budowlane to dokument, który poświadcza posiadanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania niektórych zawodów w branży budowniczej. Jest w nim odnotowana wybrana specjalność, a także dokładny zakres prac, które może legalnie wykonywać osoba posiadająca go. Do zdobycia uprawnień budowlanych konieczne jest przejście procesu kwalifikacyjnego i zdanie oficjalnego egzaminu.

Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane?

Egzamin, po którego zaliczeniu kandydat otrzymuje uprawnienia budowlane, składa się z dwóch części. Pierwszą częścią jest pisemny test. W zależności od wybranego rodzaju i zakresu uprawnień może liczyć między 45 a 90 pytań. Pytania weryfikują wiedzę teoretyczną oraz znajomość prawnych regulacji związanych z procesem budowlanym. Na każde z nich jest tylko jedna poprawna odpowiedź.

Część ustna polega na rozmowie z komisją egzaminacyjną, podczas której należy udzielić wyczerpujących odpowiedzi na specjalnie przygotowany zestaw pytań. Podczas tego etapu sprawdzana jest umiejętność praktycznego zastosowania technicznej wiedzy teoretycznej, a także posługiwania się wybranymi przepisami prawa. W tym przypadku liczba pytań również zależy od rodzaju i zakresu nabywanych uprawnień. Kandydaci otrzymują od 6 do 10 pytań, na które powinni odpowiedzieć w czasie między 30 a 60 minut. Każda odpowiedź oceniana jest przez komisję w skali 0-5 punktów.

Jakie pytania są na egzaminie na uprawnienia budowlane?

Pytania są podobne niezależnie od wybranego zakresu uprawnień. Podczas części pisemnej należy wykazać się znajomością ustawy Prawo budowlane, a także ustaw pokrewnych i aktów wykonawczych właściwych dla danej specjalności. Konieczne jest także posiadanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie.

Część ustna egzaminu weryfikuje umiejętność praktycznego korzystania z posiadanej wiedzy i znajomości przepisów administracyjnych. Pytania obejmują zagadnienia związane z wybraną specjalnością uprawnień budowlanych. Jedno z nich wymaga wykonania zadania projektowego lub rozwiązania wyznaczonego zagadnienia.

Aktualne pytania egzaminacyjne, przydatne materiały szkoleniowe, a także informacje o formalnych wymaganiach i kolejnych terminach egzaminów dostępne są u Invest Construction – uprawnienia budowlane.

Jak wygląda egzamin na kolejne uprawnienia?

Do egzaminu na uprawnienia budowlane mogą podejść także osoby, które już zdobyły uprawnienia w innej specjalności lub w innym zakresie. Dla takich kandydatów komisja przygotuje indywidualne zestawy pytań, biorąc pod uwagę specyfikę posiadanego dotychczas certyfikatu oraz termin jego otrzymania.

W tym przypadku egzamin również dzieli się na część pisemną oraz ustną. W zależności od wybranej nowej specjalności oraz pożądanego zakresu uprawnień test może zawierać od 30 do 75 pytań, z kolei etap ustny liczy ich od 5 do 8. Zakres tematyczny zagadnień wygląda analogicznie do tego obowiązującego przy pierwszorazowym nabywaniu uprawnień.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSkatepark’23. Wkrótce bezpłatne warsztaty nad świdnickim zalewem
Następny artykułUgotuj zupę dla Mikołaja Reya! Trwają zgłoszenia do XX Dolnośląskiego Festiwalu Zupy