Strona główna 0_Slider Dwukrotny mistrz świata w judo i trzykrotny olimpijczyk szkolił świdnickich seniorów

Dwukrotny mistrz świata w judo i trzykrotny olimpijczyk szkolił świdnickich seniorów [FOTO]

0

Złamana ręka czy biodro – w przypadku seniorów takie właśnie mogą być skutki upadku. Nie sposób uniknąć wszystkich takich zdarzeń, ale za to można nauczyć się bezpieczniejszego upadania. Świdnickim seniorom pomagał w tym Rafał Kubacki, utytułowany judoka i wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Rafał Kubacki to dwukrotny mistrz świata w judo, mistrz Europy, dwukrotny srebrny medalista i pięciokrotny brązowy medalista mistrzostw Europy, a także siedemnastokrotny mistrz Polski. Trzykrotnie wystąpił na letnich igrzyskach olimpijskich (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000). W swojej karierze zdobył w sumie 84 medale, zwyciężył w plebiscycie Przeglądu Sportowego dla Najlepszego Sportowca Polski 1993, trzykrotnie zwyciężał w plebiscycie na najlepszego sportowca Dolnego Śląska. Obecnie jest wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz instruktorem samoobrony i ju-jutsu. Na koncie ma również epizod aktorski – był odtwórcą postaci Ursusa w filmie Jerzego Kawalerowicza „Quo Vadis”.

We wtorek Kubacki wziął udział w spotkaniu ze świdnickim seniorami, których uczył, jak unikać groźnych upadków i jak upadać, by nie wyrządzić sobie krzywdy. – Jedną z przyczyn bardzo dużej ilości kontuzji – wyłączenia z chodzenia, przykucia do łóżka, a także przypadków śmiertelnych – wśród osób starszych jest upadek na podłoże. Jest wiele elementów, które składają się na to, że taka osoba może upaść na ulicy lub w domu. W nauce takich przyczyn upadku zdefiniowano 400 – wskazywał judoka. Podczas wykładu w Dziennym Domu Senior+ przy ulicy Saperów, Kubacki dzielił się doświadczeniami oraz uwagami zgłaszanymi przez uczestników podobnych spotkań.

Kubacki wyliczał między innymi największe zagrożenia dla seniorów, a także podkreślał, że najlepszą metodą na uniknięcie kontuzji jest systematyczna aktywność fizyczna – przy czym istotne jest, aby była to aktywność dostosowana do wieku i możliwości danej osoby. Podpowiadał zarazem, jak zminimalizować ryzyko upadku poprzez zmianę niektórych nawyków oraz usunięcie potencjalnych przeszkód znajdujących się we własnym domu. Panie powinny więc unikać szpilek, a wannę lepiej zamienić na prysznic z siedziskiem. Judoka demonstrował zarazem, co robić w razie upadku i w jaki sposób podnieść się po nim, aby nie doznać dodatkowej kontuzji.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł„Dominikana nie all inclusive”. Nowa wystawa stanęła na świdnickim Rynku [FOTO]
Następny artykułNowe wozy strażackie trafią do dwóch jednostek ochotniczych z powiatu świdnickiego