Strona główna Kultura Malarskie podróże. Wkrótce otwarcie nowej wystawy w Galerii Fotografii

Malarskie podróże. Wkrótce otwarcie nowej wystawy w Galerii Fotografii

0

Obrazy z cyklu „Podróże” zaprezentuje w Świdnicy wałbrzyska artystka Marzena Prokopowicz. Malarka w swoich pracach sięga po popularne w sztuce tematy, jak pejzaż czy martwa natura i nadaje im nowe wartości oraz własne spojrzenie. Wernisaż wystawy w przyszły piątek, 21 kwietnia o godz. 17.00 w Galerii Fotografii. Wstęp wolny.

Pasje z cyklu Podróże, 2022, facebook Marzena Prokopowicz

Prezentowane prace są zapisem moich wewnętrznych fascynacji i odkrytych pasji, doświadczanych w wymiarze fizycznym i duchowym. To są osobiste podróże w głąb siebie. Podróże do pięknych i niepowtarzalnych miejsc oraz próba przełożenia tych doświadczeń na język rysunku – opisuje artystka swoją twórczość z cyklu „Podróże” na stronie BWA Wałbrzych.

Sięgam po nietypowe środki wyrazu artystycznego, co umożliwia mi podłoże – papier fotograficzny, na którym eksperymentuję. Pracuję w technice własnej, rysując na wywołanym papierze fotograficznym ostrym narzędziem. […] To podłoże daje mi inne, niż tradycyjny rysunek, możliwości pozostawiania śladu ręki, ale i jednocześnie ogranicza, co z kolei budzi wyzwania. Dyktuje również kolorystykę moich prac. Niekiedy, jak w fotografii, posługuję się tylko czernią i bielą oraz odcieniami szarości, innym razem wprowadzam kolor. Dominują wtedy barwy ziemi i naturalnego pigmentu, od subtelnych czerwieni, brązów, odcieni ugru po żółcienie. W niektórych pracach wprowadzam również złoto, nadając kompozycji wyrafinowanego smaku, ale i odmiennego kontrastu dla przedstawianych form. Raz pojawiają się złote przedmioty z płasko położonym kolorem, innym razem złote, nieokreślone tło. Tworzę nową jakość tych przedmiotów i miejsc, opowiadam własną historię – dodaje.

Marzena Prokopowicz urodziła się w 1975 roku w Wałbrzychu. Ukończyła studia na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2000 roku uzyskała dyplom z rysunku w pracowni prof. Joanny Imielskiej. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz autorskie programy edukacyjne. W latach 2005-2008 była kuratorem wielu wystaw oraz koordynatorem projektów w ramach działalności Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”. W latach 2009-2010 organizatorka wystaw w Galerii Zdrojowej Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju. W 2007 i 2020 roku uzyskała stypendium twórcze prezydenta Wałbrzycha. Jest członkinią Grupy Kontrast i Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego oddział w Wałbrzychu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych oraz Muzeum w Wałbrzychu.

Ważniejsze wystawy artystki:
2022 – Obrazy, z cyklu Podróże, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA; PO SZTUCE, 75 lat Okręgu Wrocławskiego ZPAP, Pałac Hatzfeldów we Wrocławiu
2021 – „Grupa Kontrast”, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
2019 – ZPAP Oddział w Wałbrzychu, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
2017– Triennale Plastyki Wałbrzyskiej, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
2008 – Obrazy, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ/Galeria Fotografii w Świdnicy
2005 – ART.SILESIA PRESENT współczesna biżuteria i malarstwo, Palazzo di Parte Guelfa we Florencji
2006 – Polscy artyści plastycy dzieciom, Generalny Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku
2004 – Wśród przyjaciół, Galeria „Pod Atlantami” w Wałbrzychu; Nowe – Przegląd Młodej Plastyki
Wałbrzyskiej i Świdnickiej, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA „Zamek Książ”, Galeria Fotografii w Świdnicy
2003, 2012, 2015 – IV Triennale Plastyki Wałbrzyskiej, Galeria „Pod Atlantami” w Wałbrzychu
2000 – Malarstwo i rysunek, Galeria Muzeum Ślężańskiego w Sobótce/Galeria ASP w Poznaniu

/oprac. AN/
/Informacje, materiały: facebook artystki, BWA Wałbrzych, ŚOK/

Poprzedni artykułDrzwi otwarte, czyli Hogwart w II LO. Już 15 kwietnia!
Następny artykułPo raz piąty przemaszerują przez Świdnicę z żonkilami