Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie są różnice między osteopatią a innymi formami terapii manualnej?

Jakie są różnice między osteopatią a innymi formami terapii manualnej?

0

W przypadku wielu różnych zaburzeń układu ruchu, dolegliwości i innych problemów bardzo często wdraża się terapię z zakresu terapii manualnej. Można ją podzielić na kilka rodzajów. W ostatnim czasie bardzo popularna jest osteopatia. Warto wiedzieć, czym się ona różni od innych form terapii manualnej i na czym polega.

Osteopatia a Fizjoterapia

Wiele osób zastanawia się czym tak właściwie różni się osteopatia od fizjoterapii. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że osteopatią to dużo bardziej zaawansowana gałąź terapii. Łączy ona w sobie zagadnienia związane z terapią manualną, rehabilitacją, a także filozofią i pewną sztuką. To jak terapeuta operuje swoją dłonią w trakcie procesu leczenia i diagnozy jest porównywane do prawdziwej sztuki.

Fizjoterapeuci podczas masażów i terapii wpływają na ciało pacjenta dzięki siłę lub środkom zewnętrznym. Natomiast Osteopaci w swojej pracy wykorzystują czynniki wewnętrzne człowieka, aby odzyskać zdrowie. Osteopatia jako nauka ma za zadanie m.in. uruchomić w organizmie procesy zdrowotne bez względu na to jaka dotknęła go choroba. Jest to podejście przeciwne do tego jakie propaguje medycyna powszechna, która często skupia się tylko na konkretnych objawach nie przyczynach.

Zakres osteopatia i innych terapii manualnych

Cechą wyróżniającą osteopatię na tle innych rodzajów terapii manualnej jest jej szeroki zakres działania. Zajmuje się ona bólem kręgosłupa, wszelkimi wadami postawy, a także bólami głowy, słabszą odpornością, problemami z układem limfatyczny czy zaburzeniami trzewi oraz wieloma innymi dolegliwościami.

Z kolei fizjoterapia ma znaczenie mniejszy zakres i odnosi się głównie do problemów z układem ruchu, mięśniami, stawami itd.

Jak wyglądają studia z fizjoterapii?

Fizjoterapia należy do nauk medycznych. Można studiować ten kierunek na wielu uczelniach w całe Polsce co wiążę się z jego dużą popularnością. Studia trwają 5 lat, w trakcie które studenci odbywają kursy z wielu przedmiotów z zakresu medycyny, biologii, psychologii itd.

Studenci muszą także wziąć udział w praktykach, które są realizowane m.in. w szpitalach, różnych ośrodkach rehabilitacji, domach opieki, czy pracowniach fizojoterapii.

Program nauczania jest bardzo obszerny i wymagający. Studenci niewątpliwie muszą włożyć w naukę dużo energii. Wbrew powszechnej opinii fizjoterapia to nie tylko same masaże, ale dużo bardziej skomplikowana forma terapii oddziałująca niemal na całe ciało.

Po zakończeniu studiów absolwenci mogą podjąć pracę w naprawdę wielu miejscach takich jak np. ośrodki gimnastyki korekcyjnej, warsztaty terapii zajęciowej, szpitale, sanatoria, gabinety odnowy biologicznej oraz hotele, domy opieki, ośrodki terapeutyczne itd.

Jak wyglądają studia na kierunku osteopatia?

Osteopatia to pewne odgałęzienie medycyny. W ostatnim czasie staje się one coraz bardzie popularna, dzięki czemu osoby chętne mogą rozpocząć studia na tym kierunku na wielu różnych uczelniach w całej Polsce.

Studia osteopatii (ficomum.org/osteopatia-studia-podyplomowe/) to studia podyplomowe, dlatego wymagają one posiadania wcześniejszej wiedzy z zakresu neurologii, anatomii, diagnostyki, radiologia czy patologii, nabytej np. podczas studiów z zakresu fizjoterapii.

Studiowanie osteopatii na Fico-MUM w Warszawie trwa 4 lata. Studia obejmują m.in. naukę prawidłowego stawiania diagnozy oraz innych technik terapeutycznych. Studenci uczą się bezpośredniej pracy na narządach wewnętrznych i tkankach, aby poprawić ruchomość, a także zmniejszyć napięcia oraz uruchamiać drenaż limfatyczny i żylny, a także uczą się delikatnej pracy z tkankami, aby wyeliminować takie problemy jak przykurcze, zespoły uciskowe nerwów i naczyń itd.

Do osteopaty warto się zgłosić, gdy pojawiają się przewlekłe i ostre zespoły bólowe związane z kręgosłupem, układem kostnym czy stawowym, a także schorzenia dotyczące układu gastroenterelogicznego, ginekologicznego czy oddechowego. Dlatego z pewnością warto uzupełnić swoje wykształcenie i zdecydować się na studia podyplomowe z zakresu osteoterapii.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWypadek na „trzydziestce piątce”. Zderzenie ciężarówki oraz autokaru z dziećmi [FOTO]
Następny artykułWręczenie nagród i wyróżnień, informacje o bezpieczeństwie w mieście. O czym jeszcze na najbliższej sesji Rady Miejskiej?