Każdy przedsiębiorca musi podjąć decyzję o wyborze podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie księgowości jego firmy. W przypadku JDG może to być sam właściciel firmy, w spółkach odpowiada za to raczej wewnętrzny dział księgowy lub firma zewnętrzna w ramach B2B. Poza samodzielnym prowadzeniem rachunkowości, pozostałe formy wiążą się z ponoszeniem kosztów. Dla własnego działu księgowego koszty wynikają z zatrudniania pracowników. Bardzo często okazuje się, że nie jest to najkorzystniejsza z opcji. Ile kosztuje outsourcing usług księgowych i czy warto całkowicie przenieść swoją rachunkowość do innej firmy?
Podstawa wyceny usług księgowych
Cenniki biur rachunkowych mogą być sformułowane dwojako: jedne firmy dysponują swego rodzaju menu, podając konkretne kwoty za określone czynności. Inne podchodzą do klienta bardziej indywidualnie – najpierw dokonują szczegółowego rozpoznania specyfiki przedsiębiorstwa, by następnie zaproponować wycenę dokładnie odpowiadającą zakresowi wykonanych prac – tak jak tutaj https://a-zrachunki.pl/cennik/.
To właśnie druga opcja świadczy o profesjonalizmie: nie płacisz za nic na wyrost, masz pełną wiedzę na temat tego, ile i za co liczy sobie biuro rachunkowe, a w razie zmiany profilu działalności, jej ograniczenia lub poszerzenia, portfel usług można dynamicznie dopasować do twojego zapotrzebowania.
Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej
Większość właścicieli JDG nie ryzykuje samodzielnego prowadzenia swojej księgowości – bardzo dynamicznie zmieniające się i mocno skomplikowane przepisy prawa są dla laika naprawdę trudne do zrozumienia, łatwo więc popełnić błąd, który może kosztować wiele zachodu i jeszcze więcej pieniędzy. Lepiej od razu zorientować się, jakie kwoty za obsługę twojej małej firmy przewiduje biuro rachunkowe.
Na wycenę składać się będą m.in. takie zmienne jak rodzaj księgowości (przeważnie będzie to księga przychodów i rozchodów), ilość dokumentacji spływającej każdego miesiąca do biura (chodzi głównie o faktury kosztowe oraz wystawione), a także specyfika przedsiębiorstwa i branży. Znaczenie ma także to, czy przedsiębiorca jest VAT-owcem, jaką wybrał formę opodatkowania i czy korzysta z instrumentów takich jak leasing, kredyt, pożyczka itp. W zależności od biura, dodatkowo płatne mogą być również takie usługi jak archiwizowanie dokumentacji, przygotowanie sprawozdań statystycznych i rozliczeń rocznych czy wsparcie przedsiębiorcy w razie kontroli ze strony jednostek administracji państwowej do tego upoważnionych.
Pełna księgowość – księgi handlowe
Z zasady pełna księgowość, obowiązująca spółki, będzie w outsourcingu kosztować więcej, niż prosta księgowość JDG. Poza większym stopniem komplikacji samego procesu, dochodzi również obowiązkowy już VAT, różne formy opodatkowania, a także rozrachunki z kontrahentami i innymi podmiotami.
Jeżeli twoja firma prowadzi działalność międzynarodową – w tym zwłaszcza import i eksport produktów czy materiałów – należy doliczyć dodatkowe koszty wynikające z koniecznością aplikowania nie tylko prawa krajowego, ale także unijnego lub innych krajów.
Najczęściej jednak okazuje się, że to właśnie outsourcing opłaca się bardziej, niż utrzymywanie własnego działu księgowości – odpadają choćby pracownicze składki ZUS, konieczność organizowania zastępstwa w czasie urlopu czy choroby, jak również koszty związane z samym miejscem pracy – wynajem powierzchni biurowych, zużycie mediów, środków czystości, artykułów spożywczych.
Inne usługi księgowe – ile kosztują i czy opłaca się z nich korzystać?
Biura rachunkowe bardzo często oferują również możliwość obsługi kadrowo-płacowej firmy. W tym przypadku kluczową informacją jest ilość pracowników, a także forma ich zatrudnienia (umowa o pracę czy inne umowy, całość czy część etatu itp.).
W sytuacjach wymagających fachowej wiedzy, można również zwrócić się o indywidualne, jednorazowe konsultacje księgowe – szczególnie istotne dla nowych przedsiębiorców, potrzebujących instruktażu i wsparcia.
Outsourcing usług księgowych jest najczęściej o wiele bardziej opłacalny, niż utrzymywanie własnego działu księgowego w spółce. Z kolei dla JDG powierzenie rachunkowości podmiotowi zewnętrznemu jest gwarancją prawidłowego wyliczania składek i ich terminowego odprowadzania – nie każdy przedsiębiorca musi przecież znać się na finansach i podatkach, a pomyłki bywają bardzo kosztowne. Analizując wydatki firmy, warto zatem poprosić o wycenę przewidzianych dla niej usług księgowych – umowa B2B może oznaczać spore oszczędności i brak niepotrzebnych kłopotów, wynikających z niewiedzy właściciela.
/Artykuł sponsorowany/