Strona główna Kultura Hannibal Smoke o zaginionych pałacach na Dolnym i Górnym Śląsku. Spotkanie autorskie...

Hannibal Smoke o zaginionych pałacach na Dolnym i Górnym Śląsku. Spotkanie autorskie wkrótce w Świdnicy

0

Dziennikarz, fotoreporter, autor ciekawych albumów i publikacji, dokumentujących ginący pejzaż kulturowy m.in. Dolnego Śląska spotka się z pasjonatami historii w Świdnicy. Rozmowa będzie oscylowała wokół zaginionych pałaców Dolnego i Górnego Śląska. Spotkanie autorskie z Andrzejem Rąkowskim, znanym szerszej publiczności z pseudonimu Hannibal Smoke, zaplanowano 21 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.  Wstęp wolny.

Hannibal Smoke znany również jako Andrzej Rąkowski – pisarz, dziennikarz, fotoreporter, grafik (digital art). Publicysta i fotoreporter Onet.pl zaangażowany jest w ratowanie dolnośląskiego pejzażu kulturowego, co dokumentuje popularna strona na facebooku: Hannibal Smoke: Emplarium oraz autorski kanał na You Tube.

Autor napisał trylogię kryminalną osadzoną w scenerii Dolnego Śląska: „Tusculum”, „Muzeum Prawdy” i „Emplarium” – Książki Roku 2012 w internetowym plebiscycie KzK. Debiutował bestsellerowym zbiorem opowiadań sensacyjno-obyczajowych „Kompot ze świeżego nieboszczyka”, po latach uzupełnionym i wydanym pod tytułem „Apokalipsa czyli sport motorowodny”.

W grudniu 2016 roku ukazało się „Niewidzialne Miasto”, bestsellerowy album historyczny dokumentujący najważniejsze budowle Wrocławia zrównane z ziemią od 1938 do 2000 roku. W listopadzie 2018 roku trafił do księgarń „Niewidziany Dolny Śląsk”. Utrzymany w podobnej konwencji album przedstawia blisko 450 pałaców unicestwionych w historycznych granicach regionu. Stał się bestsellerem po kilku tygodniach sprzedaży. Trylogię promowaną jako „Zakazana historia Dolnego Śląska” zamyka wydana w czerwcu 2020 roku „Cicha Apokalipsa”. To jedyny w swoim rodzaju przewodnik grozy po zamkach, pałacach i dworach Dolnego Śląska zrujnowanych począwszy od 1945 roku.

Opowieść o ginącym pejzażu kulturowym znalazła swój ciąg dalszy w maju 2022 roku. „Zaginiony Górny Śląsk” to pierwsza o tym regionie publikacja przedstawiająca losy rezydencji zrównanych z ziemią w XX i XXI wieku.

Spotkanie z Hannibalem Smoke’iem odbędzie się 21 kwietnia, o godz. 18.00 w Sali Cysterskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Będzie to opowieść o dramatycznych dziejach zrównanych z ziemią największych i najpiękniejszych rezydencji historycznego Śląska. Prezentacja będzie bogato ilustrowana. Wstęp wolny.

/oprac. AN/
/materiały, informacje, zdjęcia – MBP w Świdnicy, facebook Hannibal Smoke/

Poprzedni artykułOgromna popularność strażackiej sali edukacyjnej. Szykuje się nowa atrakcja dla najmłodszych!
Następny artykuł200 lat dla Marii Matuszak