Strona główna Artykuł sponsorowany Czym jest płaszcz hydrolipidowy skóry i dlaczego warto go wzmacniać?

Czym jest płaszcz hydrolipidowy skóry i dlaczego warto go wzmacniać?

0

Płaszcz hydrolipidowy to warstwa ochronna skóry, która zbudowana jest z sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, lipidów oraz wody. Pełni bardzo ważną funkcję w kontekście zapobiegania przedostawania się do głębszych warstw skóry czynników drażniących. Dlaczego warto go wzmacniać? Sprawdź!

Czym jest płaszcz hydrolipidowy skóry?

Płaszcz hydrolipidowy skóry zbudowany jest z cząsteczek wody, łoju oraz lipidów wytwarzanych przez komórki odpowiedzialne za produkcję keratyny. Odpowiada ona za nawilżenie skóry, sprawia, że może ona poprawnie funkcjonować oraz chroni przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak pyły, patogeny czy alergeny. Praca płaszcza hydrolipidowego zależy od wieku, dlatego:

  • u dzieci jest on bardzo delikatny, dlatego skóra wielu malców ma tendencję do nadwrażliwości oraz suchości,
  • szczyt swojej dojrzałości osiąga, gdy człowiek jest w wieku nastoletnim,
  • wraz z wiekiem skóra wytwarza coraz mniej wilgoci i traci swoją naturalną ochronę, dlatego skóra osób w starszym wieku bardzo często staje się sucha i łuszcząca.

Co osłabia działanie płaszcza hydrolipidowego?

Prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego jest niezbędne do utrzymania kwaśnego pH skóry. Wpływa on również na estetyczny wygląd naszego naskórka, zapewniając mu delikatny połysk. Niemniej jednak płaszcz hydrolipidowy może ulec osłabieniu:

  • na skutek działania promieni słonecznych,
  • w przypadku nadmiernego wychłodzenia lub przegrzania skóry,
  • na skutek działania gorącego i suchego powietrza,
  • w chorobach skóry (na przykład AZS),
  • na skutek używania zbyt agresywnych środków myjących,
  • w czasie stosowania kuracji np. kwasami czy retinoidami,
  • po zabiegach medycyny estetycznej.

Uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry ma wpływ nie tylko na jej wygląd, lecz przede wszystkim na nasze samopoczucie. Skóra z uszkodzoną barierą staje się zaczerwieniona, sucha i matowa może też swędzieć i pękać. Niekiedy mogą też pojawić się na niej czerwone krostki, zwłaszcza jeśli do uszkodzenia płaszcza doszło wskutek działania czynnika drażniącego, na przykład alergenu. W przypadku zaobserwowania efektów osłabienia płaszcza hydrolipidowego warto sięgnąć po specjalistyczne produkty kosmetyczne. Warto rozważyć zakup specjalnego emolientu do kąpieli np. emulsji Emolium Dermocare w aptekach internetowych – jest to sprawdzony preparat dedykowany także osobom z chorobami skóry.

Jak wzmacniać płaszcz hydrolipidowy skóry?

Działanie płaszcza hydrolipidowego skóry można wzmacniać każdego dnia, na przykład poprzez stosowanie odpowiednich produktów kosmetycznych. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim kosmetyki o działaniu silnie nawilżającym, które mają w składzie np.:

  • skwalan,
  • mocznik,
  • ceramidy,
  • lipidy,
  • kwas mlekowy,
  • różne oleje i masła np. olej jojoba czy masło shea;

Należy natomiast unikać preparatów wysuszających naskórek, na przykład tradycyjnych mydeł. Kobiety powinny zwrócić większą uwagę np. na kosmetyki do demakijażu, jakie stosują. Wzmacnianie płaszcze hydrolipidowego polega również na nawadnianiu organizmu od wewnątrz, poprzez wypijanie każdego dnia przynajmniej 2. litrów płynów, najlepiej czystej wody.

Warto unikać eksponowania skóry na słońce, a jeśli już ma to miejsce, należy (przez cały rok) stosować kremy z wysokim filtrem. Wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego jest bardzo istotne w każdym wieku, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam różnego rodzaju choroby skóry. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się specjalistyczne kosmetyki dla osób z zaburzoną barierą hydrolipidową, podrażnieniem, AZS lub łojotokowym zapaleniem skóry. Są niezwykle delikatne, bezzapachowe i nie zawierają niepotrzebnych dodatków, takich jak np. konserwanty. Dodatkowo pomagają redukować uczucie suchości, ściągnięcia, pieczenia czy świądu i wspierają regenerację uszkodzonej bariery ochronnej skóry.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZawody na otwarcie pierwszej trasy dla miłośników kolarstwa górskiego
Następny artykułPomniki granitowe w II kwartale 2023 roku – czy czekają nas zmiany cen?