Do pierwszego kwietnia w siedzibie Fundacji „Krzyżowa” w Krzyżowej koło Świdnicy potrwa Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci w Krzyżowej. Skierowane jest do pracowników miejsc pamięci, muzeów, miejsc pamięci, ośrodków edukacyjnych, organizacji praw człowieka lub projektów dotyczących współczesnych świadków. Celem Seminarium Miejsc Pamięci jest wzajemne poznanie się oraz wymiana wiedzy i doświadczeń.
W ramach tegorocznego, jubileuszowego wydarzenia odbędą się debaty na temat powstań, protestu i oporu oraz ich upamiętniania w muzeach i miejscach pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej. Gośćmi spotkania są m.in. dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie), prof. Claudia Weber (Uniwersytet Viadrina, Frankfurt nad Odrą) prof. em. dr Peter Steinbach (Gedenkstätte Deutscher Widerstand, Berlin), dr Raphael Utz (Deutsches Historisches Museum, Berlin), dr Martyna Gradzka-Rejak (Biuro Badań Historycznych IPN oraz Muzeum Getta Warszawskiego, Warszawa), doc. Petr Koura (Uniwersytet Karola, Czechy), Irmgard Zündorf (Leibniz-Zentrum für Zeithistorische Forschung Potsdam, Niemcy), Nataliia Ivchyk (NGO Mnemonic, Ukraina), Vytautas Jurkus i Vytautas Petrikenas (9th Fort Kaunas, Litwa), dr Andrea Genest (Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück), Adam Kerpel-Fronius (Pomnik Pomordowanych Żydów Europy), dr Annemarie Franke (Fundacja „Krzyżowa”), dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie).
– Wraz z pracownikami muzeów, archiwów i projektów edukacyjnych oraz wystaw historycznych i artystycznych z całej Europy, w Krzyżowej rozmawiamy o zdobyczach wiedzy, kontrowersjach, różnych perspektywach na temat oporu i protestu w reżimach totalitarnych XX wieku i dziś oraz o narodowych specyfikach i transgranicznych podobieństwach w zajmowaniu się przeszłością i teraźniejszością – mówi jeden z organizatorów seminarium.
/materiały organizatora/