Strona główna Polityka Minister rolnictwa przyjedzie do gminy Marcinowice. W całej Polsce trwają rolnicze protesty

Minister rolnictwa przyjedzie do gminy Marcinowice. W całej Polsce trwają rolnicze protesty

0

Pochodząca ze Świebodzic Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska zaprosiła do powiatu świdnickiego ministra rolnictwa. Henryk Kowalczyk ma się spotkać z rolnikami w świetlicy wiejskiej w Strzelcach.

Problemy ze sprzedażą polskiego zboża, z cenami skupu wieprzowiny i mleka powodują coraz większe niezadowolenie rolników.18 marca wicepremier i minister rolnictwa został ewakuowany z targów rolniczych w Kielcach, gdzie doszło do przepychanek podczas akcji protestacyjnej Stowarzyszenia Oszukana Wieś. Rolnicy gwizdali i krzyczeli m.in. „Judasze” i „s…….. dziadu”. Dwa dni później rolnicy zrzeszeni w Agrounii przed ministerstwem rolnictwa rozsypali plewy. Kolejny protest szykowany jest w Szczecinie. Tutaj 23 marca na ulice ma wyjechać 100 rolniczych ciągników. Największym problemem jest zboże z Ukrainy, które przez Polskę miało tranzytem trafiać do odbiorców m.in. w Afryce, a faktycznie zostało w kraju. – Głównym postulatem rolników protestujących w Szczecinie jest konieczność wprowadzenia przez rząd tarczy antykryzysowej umożliwiającej upłynnienie zboża z Ukrainy. Obecnie rolnicy zmagają się ze stratami z tytułu braku sprzedaży zboża w granicach 40-50%. Ceny zbóż lecą na łeb, na szyję. Magazyny są przepełnione, mamy ogromne obawy co do tego, co czeka rolników w żniwa. Na ten moment wiemy, że ceny za zboże, które będą oferowane w żniwa, wyniosą tyle, ile wynosiły dwa lata temu – stwierdził Edward Kosmal z NSZZ “Solidarność” w Szczecinie w rozmowie z Tygodnikiem Poradnik Rolniczy.

Henryk Kowalczyk ma się spotkać z rolnikami w Strzelcach w piątek, 24 marca o godzinie 17.00.

/opr. red./

Poprzedni artykułSzkolenia prawo energetyczne – kto i dlaczego powinien je przejść?
Następny artykułZnalezisko z epoki brązu odkryte pod Żarowem. „Niezwykle rzadko spotykany okaz na ziemiach polskich” [FOTO]