Strona główna Polityka Wicepremier odwołuje wizytę w regionie. W kraju trwają protesty rolników

Wicepremier odwołuje wizytę w regionie. W kraju trwają protesty rolników

0

Pilną naradą związaną z sytuacją na rynku zbóż tłumaczona jest decyzja o odwołaniu wizyty wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w Strzelcach. W całej Polsce trwa akcja protestacyjna prowadzona przez AgroUnię i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Jak informują branżowe media, rolnicy są rozgoryczeni przede wszystkimi spadającymi cenami zbóż i rzepaku. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego zboża i pikujące ceny zbóż na światowych rynkach postawiły polskich rolników w dramatycznie trudnej sytuacji. Chociaż rozmowy rolników z rządem trwają od połowy grudnia, jak dotąd nie udało się wypracować propozycji, które satysfakcjonowałyby producentów. Niezadowolenie rolników wywołują też ceny skupu wieprzowiny i mleka.

W ostatnim czasie do protestów rolników doszło m.in. podczas targów techniki rolniczej Agrotech 2023 w Kielcach, kiedy to minister rolnictwa Henryk Kowalczyk został obrzucony jajami. Akcję protestacyjną rozpoczęli również rolnicy z AgroUnii, którzy rozsypali przed siedzibą resortu rolnictwa plewy zbóż, zapowiadając podobne działania przed biurami i domami polityków Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei odwołania ministra Kowalczyka domaga się Polskie Stronnictwo Ludowe, które złożyło w tej sprawie wniosek o wotum nieufności.

Na piątek, 24 marca planowana była wizyta wicepremiera i szefa resortu rolnictwa w Strzelcach (gm. Marcinowice). Henryk Kowalczyk miał się spotkać z rolnikami na zaproszenie europoseł Anny Zalewskiej. W czwartek poinformowano jednak, że do spotkania jednak nie dojdzie. – W związku z pilną naradą związaną z sytuacją na rynku zbóż i zapowiadanymi mechanizmami wsparcia spotkanie z Premierem Henrykiem Kowalczykiem zostało odwołane. O nowym terminie poinformujemy wkrótce – przekazała Zalewska za pośrednictwem mediów społecznościowych.

/opr. mn/

Poprzedni artykułBędą mediacje Jacka W., skazanego za groźby, z prezydent Świdnicy?
Następny artykułŚwidniczanie w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej MP! [FOTO]