Strona główna Polityka Minister i poseł z okręgu wałbrzyskiego ujawnił tajemnicę państwową? Jest śledztwo prokuratury

Minister i poseł z okręgu wałbrzyskiego ujawnił tajemnicę państwową? Jest śledztwo prokuratury

0

Cezary Tomczyk i Adam Szłapka, posłowie KO, na konferencji prasowej w sejmie ogłosili informację o śledztwie, wszczętym przez warszawską prokuraturę ws. maili wymienianych przez Michała Dworczyka z doradcą ds. obronności w Kancelarii Rady Ministrów. Dworczyk w tym czasie sprawował funkcję szefa Kancelarii Rady Ministrów. W regionie wałbrzyskim jest prominentnym posłem Prawa i Sprawiedliwości, nagrodzonym m.in. tytułem Zasłużonego dla Jaworzyny Śląskiej.

– Spotykamy się z państwem w sprawie wyjątkowej, w sprawie, która przez ostatnie miesiące i lata toczyła polską politykę. Spotykamy się w sprawie maili ministra Dworczyka – mówił Cezary Tomczyk. Przypomniał, że w mediach pojawiły się dziesiątki maili, które wymieniał minister Dworczyk z osobami, mającymi wpływ na funkcjonowanie państwa. On sam nigdy nie skomentował ich autentyczności, podobnie jak premier Morawiecki. Pojawili się jednak politycy, którzy przyznawali, że doszło do wymiany korespondencji z prywatnej skrzynki ministra.

– To jest obraz katastrofy, który pokazuje jak Dworczyk razem z najbliższymi doradcami premiera zarządzają państwem poprzez maile – stwierdził dzisiaj poseł PO. Do tej pory nie było żadnej reakcji służb. – Kilkanaście miesięcy temu złożyliśmy kilka zawiadomień do prokuratury w sprawie maili Dworczyka oraz pana pułkownika Gaja, który był doradcą pana ministra Dworczyka ds. obronności kraju. Wczoraj dostaliśmy zawiadomienie z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o wszczęciu śledztwa. Dlatego to jest przełom, bo pierwszy raz Państwo Polskie przyznaje w oficjalnym piśmie, że sprawa maili Dworczyka jest sprawą potwierdzoną, poważną i uznaną przez Państwo Polskie – stwierdził poseł Tomczyk. Postępowanie dotyczy maili wymienianych od grudnia 2017 roku do października 2022 roku, wysłanych przez doradcę ds. obronności w Kancelarii Rady Ministrów do szefa Kancelarii RM poprzez niezabezpieczone komunikatory z danymi objętymi klauzulą tajne, zastrzeżone i ściśle tajne.

– Nie wiem nic na temat tego, żeby w mojej skrzynce były informacje niejawne. Nie mam więcej nic do powiedzenia w tej sprawie – powiedział minister w rozmowie z tvn24.pl.

Michał Dworczyk nie jest już szefem Kancelarii Rady Ministrów, ale zachował funkcję i pensję ministra. Nie jest również szefem struktur PiS w regionie wałbrzyskim, ale nadal występuje jako główny przedstawiciel rządu podczas pokazowych uroczystości, związanych z inwestycjami współfinansowanymi z budżetu państwa.

/asz/

Poprzedni artykułJaka siatka do bramki do piłki nożnej?
Następny artykułByły mistrz świata i zawodnicy z trzech krajów w Świebodzicach