Strona główna Artykuł sponsorowany Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

0

Mieszkania z rynku wtórnego mogą się kojarzyć z niższymi cenami i atrakcyjniejszą lokalizacją niż te od dewelopera. To często błędne myślenie. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz zakup to prawdziwy strzał w dziesiątkę, powinniśmy dokładnie wziąć pod lupę interesującą nas nieruchomość. Nie chcemy przecież niemiłych niespodzianek! Jak zatem znaleźć wymarzone mieszkanie na rynku wtórnym?

Dlaczego wybieramy mieszkania z rynku wtórnego?

Polscy deweloperzy bardzo chętnie zabierają się za kolejne projekty – a mimo to cały czas nie słabnie popularność “używanych” mieszkań. Dlaczego? Wszystko za sprawą rosnących cen nowych lokali. Aby kupić mieszkanie od dewelopera musimy obecnie zaciągać jeszcze wyższe (i droższe w spłacie!) kredyty niż kilka lat temu, a na domiar złego  czekają na nas jeszcze koszty wykończenia świeżych czterech ścian. Nic dziwnego, że rynek wtórny kusi; znajdziemy na nim już wykończone mieszkania, często w atrakcyjnych cenach, mogące również pochwalić się atrakcyjną lokalizacją w centrum miasta. Zwracajmy jednak szczególną uwagę na stan i standard takich nieruchomości – często w parze z atrakcyjną ceną idzie konieczność wykonania prac remontowych, których koszt powoduje, że inwestycja przestaje być już tak opłacalna, jak się pierwotnie wydawało.

Oferty mieszkań – na co zwrócić uwagę?

Aby wyłowić z morza ogłoszeń prawdziwą perełkę musimy poważnie zabrać się za poszukiwania. Od czego zacząć? Oczywiście od ustalenia naszych oczekiwań i możliwości. Zwłaszcza tych finansowych, bo to właśnie budżet, po uwzględnieniu ewentualnego wsparcia ze strony banku, będzie najczęściej stanowił nasze podstawowe ograniczenie.

Wiedząc, na co możemy sobie pozwolić warto udać się na serwis ogłoszeniowy lub stronę z ofertami pośrednika nieruchomości, na przykład https://www.homfi.com/nieruchomosci/wyszukiwarka/wroclaw. Co będzie dla nas najważniejsze przy analizie ofert? Przede wszystkim:

  • koszty – o nich już pośrednio wspomnieliśmy; jednak oceniając interesujące nas oferty musimy pamiętać, że sam zakup mieszkania nie jest jedynym wydatkiem. Używane mieszkanie może wymagać lekkiego odświeżenia lub generalnego remontu – zanim poczujemy się w nim jak w domu, będziemy musieli co nieco zainwestować. A do tego dochodzi jeszcze kwestia czynszu i mediów!
  • lokalizacja – mieszkania na rynku wtórnym często wyróżniają się lokalizacją, o jakiej deweloperzy mogą jedynie pomarzyć! Dla nas to jedna z najważniejszych kwestii; zastanówmy się, jak wyobrażamy sobie życie w danej dzielnicy miasta i czy dobrze byśmy się w niej czuli. Spójrzmy także nieco bardziej praktycznie – jak blisko mamy do pracy? Czy wyjście na zakupy nie przerodzi się w długą wyprawę? Gdzie znajdują się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej? Czy nasze dzieci bezpiecznie dotrą do szkoły? A gdy poczujemy się gorzej, czy w pobliżu znajdziemy przychodnię i aptekę?
  • powierzchnia i rozkład pomieszczeń – obok ceny i lokalizacji to właśnie metraż mieszkania stanowi dla większości z nas najważniejsze kryterium wyboru! Porównajmy powierzchnię z naszymi oczekiwaniami, pamiętając o tym, że nasze potrzeby mogą za kilka lat się zmienić. Równie istotna jest ilość pomieszczeń oraz ich rozkład – wybierzmy przestrzeń, którą będziemy w stanie dobrze zagospodarować. I w której będziemy się dobrze czuli!
  • rodzaj budownictwa – na rynku wtórnym nieruchomości we Wrocławiu trafimy zarówno na mieszkania w wybudowanych przed kilkoma laty apartamentowcach, jak i lokale w zabytkowych kamienicach. Wybór zależy jedynie od nas; warto jedynie pamiętać o tym, że każdy typ budynku – oprócz zalet, na które patrzymy w pierwszej kolejności – ma też swoje wady, z którymi będziemy musieli sobie poradzić już po zakupie nieruchomości.
  • dodatkowe udogodnienia – możliwe, że za cenę mieszkania dostaniemy coś więcej niż własne cztery kąty; zwróćmy uwagę na to, czy wraz z kluczami otrzymamy dostęp do garażu lub pobliskiego parkingu, piwnicy oraz balkonu.

Poznajmy bliżej nasze mieszkanie

O tym, czy zakochamy się w interesującym nas mieszkaniu przesądzi jednak nasza wizyta w nim. W czasie zwiedzania koniecznie zwróćmy uwagę na szczegóły – zwłaszcza techniczne. Sprawdźmy stan instalacji, podłóg i ścian. Przyjrzyjmy się jakości drzwi i okien – trudno jest ukryć ich niedoskonałości. Dokładne oględziny mieszkania mogą pomóc nam w podjęciu decyzji o zakupie; a przede wszystkim pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek!

Warto także zadać kilka pytań właścicielowi mieszkania. Poznajmy jego historię – spytajmy o to, kto w nim mieszkał i dlaczego decyduje się na sprzedaż. Dowiedzmy się, czy mieszkanie było remontowane, a jeśli tak, to z jakiego powodu. I wreszcie – nie bójmy się spytać o to, jak właścicielowi się mieszkało w jego czterech ścianach! Nawet, jeśli będzie starał się przedstawić je w jak najlepszym świetle, to i tak odnajdziemy w jego odpowiedzi co najmniej kilka ziaren prawdy.

Proces poszukiwania mieszkania warto powierzyć doświadczonemu agentowi nieruchomości, który wskaże nam mieszkanie godne uwagi, profesjonalnie nam je zaprezentuje i zadba o to, byśmy na każdym etapie transakcji, aż do odebrania kluczy, czuli się komfortowo i bezpiecznie. Pomoże nam w tym homfi najlepsza agencja nieruchomości w Polsce w latach 2019 i 2021 według serwisu Otodom, czekająca na nas w biurze we Wrocławiu (https://www.homfi.com/biuro-nieruchomosci/wroclaw) oraz w innych dużych miastach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTargi Talentów, Twórczości i Rękodzieła po raz czwarty. Ruszyły zapisy dla wystawców
Następny artykułGospodynie najlepsze w szczypiorniaka