Strona główna Artykuł sponsorowany Izolacja domu – jak ją wykonać, żeby była skuteczna? Wybierz materiały izolacyjne...

Izolacja domu – jak ją wykonać, żeby była skuteczna? Wybierz materiały izolacyjne do ocieplenia domu

0

Aż 30% ciepła ucieka przez dach i tyle samo przez ściany. Dolicz do tego straty ogrzewania przez nieszczelne okna, podłogę na gruncie i wentylację, a okaże się, że większość Twoich pieniędzy idzie – dosłownie – w powietrze, a Ty i tak po domu zimą chodzisz ubrany na cebulkę i w podwójnych skarpetkach. Już wiesz, dlaczego poprawna izolacja domu jest tak ważna? To teraz zobacz, jak ją wykonać, żeby żyć komfortowo we własnych czterech ścianach.

Izolacja domu wełną mineralną – poddasze i ściany zewnętrzne

Jeśli ocieplisz dach, ściany i podłogi leżące na gruncie, ograniczysz wydatki na ogrzewanie nawet o połowę. To więcej niż optymistyczna wiadomość, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, ile obecnie wynoszą Twoje rachunki i jak bardzo ceny energii zwyżkują. Skup się na ociepleniu powierzchni, przez które ucieka najwięcej ciepła, a już żadna faktura nie przyprawi Cię o skok adrenaliny.

Czym ocieplić dom? Styropian czy wełna mineralna? A może pianka poliuretanowa?

Choć styropian to od lat znany materiał o właściwościach termicznych, warto zastąpić go nowoczesnymi technologiami. Czyli wełną mineralną. Dlaczego? Wełna zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a więc luk, przez które wydostaje się ciepłe powietrze. Jeśli są obecne w konstrukcji izolacyjnej, cała robota idzie na nic.

Styropian (w odmianach EPS, np. grafitowy) ma dobre właściwości cieplne, ale jest sztywny, kruszy się może przesuwać, tworząc puste miejsca. Z kolei wełna jest elastyczna, dzięki czemu daje się dowolnie formować i dosłownie upychać w nawet najwęższe zakamarki. Kładąc dwie warstwy o grubości powyżej 20 cm (najlepiej ponad 30 cm), masz pewność, że nie powstanie między nimi żadna luka. Oprócz tego wełna ma właściwości niepalne i akustyczne, a jeśli dobrze stworzysz przegrodę, również zapobiegniesz zbieraniu sie wilgoci i rozwojowi bakterii.

Innym środkiem niekiedy stosowanym przy podniesieniu izolacyjności budynków jednorodzinnych jest pianka poliuretanowa, jednak nie wybacza ona błędów podczas zakładania, ma również o wiele gorsze właściwości przeciwpożarowe.

Ocieplenie domu – izolacja termiczna dachu skośnego

Wąskie przestrzenie między krokwiami to nie problem dla wełny szklanej. To właśnie ona jest najlepsza do ocieplania połaci. Jej sprężystość pozwala na umieścić ją w najbardziej trudno dostępnych zakątkach, a niska waga nie obciąża konstrukcji budynku. Uchwyty rolek sprawiają, że łatwo dają się one podnieść i położyć w wybranym miejscu, nawet jeśli pracujesz na drabinie i pod skosem.

Ocieplenie ścian zewnętrznych – skuteczna izolacja

Do termoizolacji pozostałej części budynku zastosuj wełnę skalną, czyli tzw. kamienną. Wyróżnia się ona mniejszą elastycznością niż szklana i jest bardziej zbita. Ciężar rozkłada się w elewacji, a brak podatności na nacisk i obciążenia sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się także jako materiał ociepleniowy podłóg. Pamiętaj, żeby zastosować tynki paroprzepuszczalne, które pomogą w odprowadzaniu pary wodnej ze ścian i nie pozwolą, by zaatakował je grzyb i pleśnie.

Ocieplaj dom wełną – sprawdź współczynnik przenikania ciepła

Najważniejszą cechą, na jaką musisz zwrócić uwagę przy wyborze wełny szklanej i skalnej, jest jej parametr lambda (λ), wskazujący na to, jak bardzo dany model chroni przed ucieczką ciepła. Im jest on niższy, tym skuteczniejsze ocieplenie budynku od fundamentów aż po dach. Tak jest w przypadku np. wełny Super Vent Plus od Isover, której współczynnik przewodzenia ciepła wynosi zaledwie 0,031 W/m*K

Termomodernizacja tym lepiej spełni swoje zadanie, jeśli poprawisz szczelność stolarki okiennej i drzwiowej, dzięki czemu straty ciepła będą jeszcze niższe.

Ocieplenie domu wełną mineralną – odporny materiał izolacyjny

Ocieplenie budynku na lata? Tak, bo dzięki wełnie mineralnej nie musisz się martwić o niedoróbki, kiepski materiał czy czynniki zewnętrzne, które mogą jej zaszkodzić. Co więcej – montaż związany z ociepleniem budynku przeprowadzisz sam. Wszystkie pomieszczenia, również poddasze użytkowe, w końcu będą mieć odpowiednią temperaturę, a Ty zyskasz poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wykorzystaj informacje dostępne u specjalistów na Isover.pl i oszczędź tysiące złotych w kolejnym sezonie grzewczym.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKwietniowy Targ Ziemi już w najbliższą niedzielę
Następny artykuł„Koguty” z medalami mistrzostw kraju [FOTO]