Strona główna Kultura „Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

„Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa [FOTO]

0

O liczącej prawie dwa tysiące lat historii papieru, ale także o dziejach papierni będącej obecnie siedzibą Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju opowiada najnowsza wystawa w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wernisaż wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia” miał miejsce w piątkowe popołudnie.

Uczestnicy wernisażu podczas kuratorskiego oprowadzania, które poprowadził Marcin Wyszyński – kustosz z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zapoznali się z historią papieru, technikami jego produkcji oraz jakie arkusz papierniczy miał zastosowanie na przestrzeni dziejów. Na zakończenie każdy chętny mógł spróbować swoich sił na stanowisku czerpalniczym i własnoręcznie wykonać kartkę papieru czerpanego – opisują pracownicy świdnickiego muzeum.

Całość ekspozycji uzupełniają zabytkowe sita czerpalnicze, stanowisko do ręcznego wyrobu papieru, aparatura służąca do pomiaru jego cech i właściwości, przedwojenne i współczesne wzorniki oraz różne obiekty wytwarzane z papieru takie jak m.in.: banknoty, dokumenty, grafiki. Dzięki obecnemu na wystawie specjalnemu stanowisku czerpalniczemu, muzeum będzie prowadzić warsztaty z czerpania papieru. Szczegółowe informacje w tej sprawie mają zostać ogłoszone w najbliższą środę, 1 marca na stronie internetowej Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz jego profilu w mediach społecznościowych.

Wystawę można oglądać do niedzieli 23 kwietnia. Godziny otwarcia muzeum: od wtorku do piątku – 10.00-17.00, w soboty i niedziele – 11.00-17.00; ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem. Ceny biletów: N-10 zł, U-6 zł, karnet muzeum + wieża: N-15 zł, U – 9 zł. W piątek wstęp bezpłatny.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/

Poprzedni artykułMuzyczna podróż ku wybrzeżom Portugalii. Wygraj zaproszenie na koncert Astrolabe [KONKURS]
Następny artykułKomu przekazać 1,5% podatku? Wesprzyj Edwarda Kruka