Strona główna Artykuł sponsorowany Sprzątanie kuchni – jak ułatwić sobie to zadanie?

Sprzątanie kuchni – jak ułatwić sobie to zadanie?

0

Kuchnia stanowi centrum domowego zarządzania. Jest miejscem spotkań rodzinnych, przygotowania i spożywania posiłków. Warto więc postarać się,  aby nie była siedliskiem bakterii, tylko lśniła czystością każdego dnia. Jak sprzątać i jakich błędów nie popełniać, by zaoszczędzić czas i zbytnio się nie napracować.

Rozsądne podejście do sprzątania 

Kuchnię należy sprzątać regularnie. Przynajmniej raz dziennie, a najlepiej po każdym przygotowanym posiłku. Czego unikać, aby sprzątanie kuchennej przestrzeni było proste, szybkie i przyjemne?

Podział obowiązków między domowników

To szczególnie ważny aspekt, jeśli z kuchni korzysta większa liczba domowników, w tym dzieci. Od samego początku warto uwrażliwiać domowników na to, jak ważne jest utrzymanie porządku w miejscu przygotowywania posiłków, rozdzielając czynności zgodnie z możliwościami każdej z osób. Z pewnością łatwiej i sprawniej sprząta się, jeśli każdy wie, za co jest odpowiedzialny każdego dnia. W teorii wydaje się łatwe, w praktyce trzeba się bardziej natrudzić. Dobrze, aby plan z podziałem obowiązków był czytelny i dobrze widoczny. Skoro teorie znamy, to warto zastosować ją w praktyce i nie odkładać sprzątania na później.

Konsekwentne sprzątanie pomieszczenia

Małe rzeczy robione od razu sprawią, że bałagan w kuchni będzie zupełnie obcym zjawiskiem. Jeśli zupa wylała się po podgrzaniu w mikrofalówce, to właśnie od tej czynności zaczynamy sprzątanie. Zaschnięte i przypalone resztki są dużo trudniejszym w usuwaniu przeciwnikiem. Po przygotowanym i zjedzonym posiłku naczynia lądują w zmywarce, a jeśli jej nie posiadamy, pomocne przy sprzątaniu są suszarki do naczyń. Bez nich ciężko sobie wyobrazić zmywanie ręczne. Wszystkie umyte naczynia miałyby zacieki. Suszarka do naczyń jest niczym najlepszy przyjaciel, kiedy nie posiadamy zmywarki. Kiedy naczynia znajdują się w zmywarce, zlewie, lub schną na suszarce, jest czas na starcie stołu, blatów, i powierzchni pionowych, szczególnie ściany nad piekarnikiem, ale także zlewu, no i szybkie zamiatanie. Te czynności regularnie wykonywane pozwolą zachować spokój i porządek, przed niezapowiedzianą wizytą np. teściowej! Skoro plan obowiązków i regularne sprzątanie to już oczywistość, warto pamiętać, aby robić to z głową.

Brak planu sprzątania sprawi, że napracujemy się podwójnie. Ręka do góry, komu nie zdarzyło się pozamiatać podłogi, a później zetrzeć obierki i okruszki z blatu wprost na wysprzątaną i czystą podłogę? No właśnie. Sprzątając, warto zachować zasadę, w której zaczynamy od góry, a kończymy na dole. 

Błędy popełniane przy myciu kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na rozwój patogenów i innych niebezpiecznych bakterii. Wilgotne środowisko, resztki jedzenia, niedomyte, wielokrotnie używane przyrządy, to tylko niektóre z wielu powodów, które sprawią, że może dojść do zanieczyszczenia jedzenia. To z kolei może być przyczyna  wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Warto sprawdzić, czy sprzątając kuchnie, nie popełniasz poniższych błędów.

  • Rzadko wymieniane ręczniki kuchenne 

Ręczniki i ścierki kuchenne to siedlisko bakterii, wymieniane i prane zbyt rzadko mogą przyczynić się do ich rozwoju. Ścierki powinny być prane regularnie w wysokiej temperaturze. Zbyt mała liczba ręczników, również stanowi zagrożenie. Organizując przestrzeń kuchenną, warto zastanowić się, gdzie i w jakiej ilości przechowywać niezbędne ręczniki, tak, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

  • Brudny kosz na śmieci

To niestety jeden z najczęściej popełnianych błędów. Pojemniki na śmieci warto czyścić regularnie, bo są dużym siedliskiem bakterii. Najlepiej po każdym użyciu  zdezynfekować kosz, a raz na czas regularnie go umyć, korzystając z płynu do naczyń i ciepłej wody. Mycie pojemników na śmieci nie jest przyjemną czynnością, ale zapach brudnego kosza rozprzestrzeniający się w kuchni, no cóż, zniechęci do zjedzenia nawet najlepiej przygotowanej potrawy.

  • Zaniedbane sprzęty codziennego użytku 

W codziennym użytkowaniu jest wiele sprzętów jak ekspres do kawy, dzbanek filtrujący, czy blender kielichowy. Wiele z nich posiada zakamarki, które nie są regularnie doczyszczane. Szczególną uwagę warto zwrócić również na pojemniki na mleko/wodę w ekspresie. Zadbanie o czystość tych detali sprawi, że codzienne posiłki będą zdrowsze, kawa lepsza w smaku, a dzbanek z regularnie wymienianymi filtrami, zaserwuje wodę bez zanieczyszczeń.

  • Zaniedbane przyrządy do czyszczenia 

Nie dla wszystkich oczywisty jest fakt, że warto zadbać także o zmywarkę, zmiotkę i szufelkę, odkurzacz i wszystkie inne przyrządy, które są codzienną pomocą w dbaniu o porządek.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPożar na terenie wysypiska śmieci [FOTO]
Następny artykułRok od zbrodniczego ataku Rosji. Świdniczanie pomogli i pomagają tysiącom Ukraińców