Czym jest orteza na kolano i jak działa?
Orteza to inaczej stabilizator na kolano – ma postać opaski, która jednocześnie stabilizuje i koryguje obciążony obszar, redukując ryzyko pogłębiania się problemu. Miękkie i elastyczne opaski kompresyjne stosowane są przy dolegliwościach o niewielkim nasileniu lub w ramach profilaktyki. Sztywniejsze i twardsze ortezy kolanowe mają większe zdolności stabilizacyjne, dzięki czemu sprawdzają się przy poważniejszych urazach. Zaleca się ich noszenie po zabiegach, np. rekonstrukcji więzadeł lub po zwichnięciach i skręceniach.
Warto wiedzieć, że stabilizator kolanowy występuje w przeróżnych wariantach, dlatego zakup powinien być skonsultowany z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Gdzie szukać takiego produktu? Najlepiej w sklepie medycznym, takim jak Mega Medic. Każda orteza na kolano ze strony https://megamedic.pl/ortezy-kolana ma wpis do urzędu rejestracji wyrobów medycznych i oznaczenie CE – spełnia unijne wymogi dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. To oznacza pewność co do jakości i skuteczności ortezy.
Kto może sięgnąć po stabilizator na kolano?
Urazy w obrębie kolana dotyczą wielu osób – starszych, cierpiących na schorzenia typowe dla swojego wieku, oraz coraz młodszych, obciążonych np. otyłością i niewystarczającą aktywnością fizyczną. Bardzo często kontuzje dotykają sportowców, zwłaszcza biegaczy, tenisistów, narciarzy oraz amatorów sportów zespołowych – piłki nożnej, siatkówki, koszykówki. Urazy mogą być wynikiem pomijania rozgrzewek, dużych przeciążeń, a także niefortunnych wypadków. Nawet w domu możemy nabawić się zwichnięcia lub skręcenia.
Stabilizator stawu kolanowego może być noszony profilaktycznie, w celu ochrony przed kontuzją (np. podczas biegania). Zdaje egzamin u osób skarżących na bóle stawowe i bóle reumatyczne. Orteza może być pomocna podczas obrzęków i stanów zapalnych nogi.
Po skręceniu, zwichnięciu lub stłuczeniu kończyny orteza na kolano może zastąpić gips, redukując ból, zapobiegając pogłębianie kontuzji, umożliwiając wykonywanie codziennych czynności i przyspieszając powrót do sprawności.
Stabilizator kolanowy – rodzaje
Podstawowy podział ortez kolanowych wyróżnia:
- miękkie i elastyczne,
- twarde i sztywne.
Pierwsze stosuje się profilaktycznie oraz przy niewielkich urazach. Są tańsze, stabilizują mniej skutecznie, ale zmniejszają obrzęk i łagodzą stan zapalny. Szybszej regeneracji sprzyja poprawa krążenia krwi.
Twarde i sztywne ortezy kolanowe przeznaczone są dla osób po większych urazach – to one zastępują gips po zwichnięciu lub skręceniu. Gwarantują lepsze usztywnienie i zabezpieczenie stawu.
Istnieje też grupa stabilizatorów dla sportowców, którzy muszą zachować maksymalną swobodę ruchu. Chronią przed kontuzjami, ale są bardzo lekkie i umożliwiają zachowanie dużego zakresu poruszania nogą.
Jaki stabilizator stawu kolanowego wybrać?
Znajomość rodzajów ortez i ich przeznaczenia jest pomocna podczas zakupu, jednak zawsze należy skonsultować go ze specjalistą. Dobór produktu związany jest z typem urazu i funkcjonalnością, jakiej oczekujemy od stabilizatora. W przypadku rehabilitacji trzeba zwrócić uwagę na kąt zgięcia i wyprostu stawu na różnych etapach. Zawsze pamiętajmy też o sprawdzeniu rozmiaru, który wpłynie na komfort i skuteczność.
/Artykuł sponsorowany/