Strona główna Artykuł sponsorowany Najczęstsze objawy niedoboru witamin i składników mineralnych

Najczęstsze objawy niedoboru witamin i składników mineralnych

0

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad tym, czy spożywane przez nas posiłki zapewniają naszemu organizmowi wszystkie niezbędne witaminy, makro- i mikroelementy. Na problem często zwracamy uwagę dopiero wtedy, gdy niedobory składników odżywczych dają o sobie znać i odbijają się na naszej codziennej kondycji oraz stanie zdrowia. Jakie są najczęstsze symptomy świadczące o niedoborach witamin i składników mineralnych? Właśnie na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Niedobór witamin i składników mineralnych – najczęstsze objawy

Ze względu na to, że witaminy, makroelementy i mikroelementy biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie i regulują pracę różnych narządów wewnętrznych, ich niedobór może objawiać się na różne sposoby. Niektóre objawy mogą przypominać symptomy infekcji lub innych schorzeń, dlatego często trudno jest na pierwszy rzut oka określić przyczynę objawów.

Objawy, które najczęściej towarzyszą niedoborom składników odżywczych, to:

  • drętwienie i mrowienie w kończynach (przede wszystkim w palcach);
  • drżenie i skurcze mięśni (dotyczy to zarówno mięśni kończyn i twarzy, jak i mięśni języka);
  • uczucie zmęczenia i wyczerpania;
  • zaburzenia snu;
  • zmniejszona odporność;
  • bóle głowy, spadki koncentracji i problemy ze skupieniem;
  • osłabienie włosów i paznokci.

Z uwagi na to, że powyższe objawy mogą towarzyszyć różnym schorzeniom, wystąpienie ich powinno skłonić nas do odbycia konsultacji lekarskiej.

Drżenie powieki – przyczyny

Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów towarzyszących niedoborom składników odżywczych jest tak zwana „latająca powieka”, która zazwyczaj świadczy o niedoborach magnezu. Drżenie powieki to bowiem nic innego jak mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka – najsilniej rozwiniętego mięśnia z grupy mięśni otoczenia szpary powiek. Pamiętajmy jednak, że drgająca powieka może świadczyć także o innych dolegliwościach:

Drżenie powieki – przyczyny:

  • niedobór magnezu – skurcze mięśniowe są jednym z najczęstszych objawów niedoboru magnezu (więcej o skurczach mięśni można przeczytać tutaj: https://magnefar.pl/porady-skurcze-miesni-jak-sobie-z-nimi-radzic/);
  • zmęczenie – tzw. latająca powieka może też być sygnałem wysyłanym przez przemęczony, potrzebujący odpoczynku organizm;
  • nadmierne spożycie kawy i alkoholu – takie skurcze towarzyszą często osobom, które piją dużo kawy lub nadużywają alkohol (pamiętajmy, że zarówno kofeina, jak i alkohol wypłukują magnez).

Drgająca powieka – jak się pozbyć?

Wyjaśniliśmy już, z czego może wynikać drgająca powieka. Jak się pozbyć tego problemu? Rozwiązaniem zawsze jest usunięcie przyczyny, dlatego dolegliwość należy skonsultować z lekarzem. Jeżeli drżenie powieki wynika z niedoborów magnezu, wyjściem często jest zmiana diety na taką, która uwzględnia produkty bogate w magnez, oraz ograniczenie kawy i alkoholu. Lekarz może też zalecić lek z magnezem dostępny w aptekach. Przykładem tutaj może być Magnefar B6 Bio lub Forte – lek bez recepty bogaty w magnez i witaminę B6, który można zamówić na stronie https://magnefar.pl/.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 /Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWektor Świdnica na najwyższym stopniu podium [VIDEO]
Następny artykułBędzie można wyszaleć się na rowerze lub wybrać na przejażdżkę na nową kładkę nad Bystrzycą. Turystyczne inwestycje w gminie Świdnica