Strona główna Artykuł sponsorowany Edukacja na kierunku oligofrenopedagogika. Studia podyplomowe, które przygotowują do zawodu

Edukacja na kierunku oligofrenopedagogika. Studia podyplomowe, które przygotowują do zawodu

0

Im bardziej zawężona dziedzina, tym większe zapotrzebowanie na dobrych specjalistów. W pedagogice jedną z takich specjalizacji jest oligofrenopedagogika. Pedagodzy i nauczyciele, którzy rozważają pracę z osobami o szczególnych potrzebach, mogą zdecydować się na studia podyplomowe. Oligofrenopedagogika to jeden z dostępnych kierunków pedagogicznych, bardzo często wybieranych przez studentów. Czy warto się na niego zdecydować? Jak wyglądają zajęcia oraz co można po nich robić?

Studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika – jak wyglądają?

W Polsce żyje ok. 3 milionów osób zmagających się z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dziedzina, która skupia się na ich potrzebach, nazywa się oligofrenopedagogiką. Każdy, kto rozważa ten kierunek jako ścieżkę rozwoju, może zdecydować się na studia podyplomowe. Program zajęć obejmuje nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Celem jest przygotowanie przyszłych pedagogów do pracy z najbardziej wymagającymi pacjentami.

Gdzie studiować oligofrenopedagogikę? Jedną z opcji jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która oferuje studia podyplomowe (poznaj więcej szczegółów: https://studia-online.pl/kursy/630). Oligofrenopedagogika to jeden z najbardziej obleganych kierunków, ale bardzo przyszłościowy. Słuchacze zdobywają najważniejsze kwalifikacje, które nie tylko ułatwiają im przyszłą pracę z dziećmi i młodzieżą, ale przede wszystkim zdobywają oni uprawnienia do wykonywania zawodu. Tym właśnie różnią się studia podyplomowe od licencjatu, magisterki czy inżyniera – przygotowują do zawodu.

Czego można nauczyć się na studiach podyplomowych z oligofrenopedagogiki?

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) to kierunek, który zamyka się w 3 semestrach. Zakończeniem jest egzamin, a po pomyślnym zdaniu, Absolwenci otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje zgodne z wytycznymi Ministra nauki i Szkolnictwa Wyższego. Będzie bardzo przydatny w przyszłości, podczas ubiegania się o pracę lub awans.

Czego słuchacze uczą się w trakcie takich studiów? Przede wszystkim kierunków rozwoju pedagogiki specjalnej: terminologii, teorii oraz metodyki. Zdobywają wiedzę nt. rozwoju dziecka pod kątem społecznym, psychologicznym i biologicznym. Następnie poznają zaburzenia, które utrudniają dzieciom procesy rozwojowe i poznają metody rehabilitacyjne, kształcenia i wychowania osób z niepełnosprawnościami.

Co można robić po studiach podyplomowych z oligofrenopedagogiki? 

Jest wiele możliwości zawodowych po ukończeniu studiów podyplomowych z oligofrenopedagogiki. Przede wszystkim absolwenci stają się specjalistami-oligofrenopedagogami, więc mogą pracować jako terapeuci i rehabilitanci.

Jakie konkretne stanowiska mogą objąć? M.in.:

  • oligofrenopedagog w poradniach i ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych i innych placówkach pokrewnych;
  • nauczyciel specjalny w przedszkolu lub szkole podstawowej;
  • nauczyciel w placówce integracyjnej;
  • nauczyciel i opiekun w świetlicach i internatach dla młodzieży i dzieci.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOficjalna premiera filmu „Filip” w Multikinie. Transmisja live z czerwonego dywanu także w kinie w Świdnicy
Następny artykułRanking podstawówek. W Świdnicy najlepsza „Ósemka”. Jak wypadły pozostałe szkoły?