Strona główna 0_Slider Biskup świdnicki modlił się za ofiary molestowania. „Każdy grzech księdza idzie na...

Biskup świdnicki modlił się za ofiary molestowania. „Każdy grzech księdza idzie na konto całego Kościoła”

0

Przepraszamy Boga i ofiary wykorzystania oraz ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim – mówił biskup Marek Mendyk podczas mszy w świdnickiej katedrze w intencji ofiar nadużyć oraz wykorzystania seksualnego. Duchowny modlił się też o „siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe”.

Już po raz siódmy w całym Kościele katolickim w Polsce pierwszy piątek Wielkiego Postu był przeżywany jako „dzień modlitwy za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich”. Jego ustanowienie jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który w tym roku nawoływał do modlitwy za tych, którzy „cierpią z powodu zła zadanego im przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie”.

W piątek, 24 lutego w świdnickiej katedrze odprawiona została Droga Krzyżowa oraz msza w intencji ofiar wykorzystania seksualnego, której przewodniczył biskup Marek Mendyk. Jak przywołuje „Gość Niedzielny”, w swojej homilii biskup podkreślał, że wielkopostne praktyki – modlitwa, post i jałmużna – mają „otwierać serca ludzi wierzących na autentyczne nawrócenie, aby walczyć ze wszystkimi nadużyciami wobec dzieci”. – W tej godzinie modlitwy pokutnej i wynagradzającej przepraszamy Boga i ofiary wykorzystania oraz ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim – mówił bp Mendyk.

W sytuacji rozczarowania i zgorszenia z powodu ciężkich grzechów i przestępstw, których sprawcami były także osoby duchowne, prosimy Pana, aby dał nam światło, siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe, by dał także skuteczność naszym wysiłkom zapewnienie w Kościele środowiska otwartego i przyjaznego dzieciom i młodzieży – podkreślił Mendyk. – Każdy grzech jest bolesną raną zadaną całemu Kościołowi. Każdy grzech księdza idzie na konto całego Kościoła – zaznaczył.

W przeszłości na terenie diecezji świdnickiej zdarzały się przypadki przestępstw seksualnych wobec dzieci, których dopuścili się księża i zakonnicy. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Pszennie. Ksiądz Edward P., były proboszcz tamtejszej parafii został w 2003 roku skazany za molestowanie ministrantów na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Po trzech latach duchowny wrócił do posługi kapłańskiej. Po tym jak jego wyrok uległ zatarciu, a sąd nie orzekł wobec księdza zakazów pełnienia funkcji duszpasterskich i kontaktu z nieletnimi, archidiecezja pozwoliła mu wrócić do pełnienia funkcji proboszcza w innej parafii. Ksiądz trafił na parafię w Brożcu, ale decyzją arcybiskupa został odwołany.

Z przypadkami przestępstw, finałami spraw sądowych oraz doniesieniami medialnymi z całego kraju można zapoznać się na „Mapie kościelnej pedofilii i przemocy seksualnej w Polsce”, którą w październiku 2018 roku uruchomiła Fundacja Nie Lękajcie Się. – Punkty na mapie i związane z nimi historie to tylko fragmentaryczna ilustracja ogólnej skali problemu, ponieważ specyfika przestępstw seksualnych polega na tym, że wiele z nich nigdy nie zostaje ujawnionych, a osoby skrzywdzone w dzieciństwie, o ile w ogóle są w stanie o tym mówić, potrzebują często kilku dekad i wsparcia psychologicznego, żeby głośno nazwać to, co je spotkało. W wypadku przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych tabu jest jeszcze silniejsze ze względu na publiczny autorytet sprawców nadany im przez kościół katolicki – tłumaczą twórcy opracowania.

/Gość Niedzielny, Fundacja „Nie lękajcie się”, opr. mn/

Poprzedni artykułO opiece nad bezdomnymi zwierzętami i zmianach w budżecie miasta. Zbliża się sesja Rady Miejskiej
Następny artykułOrteza na kolano – wylecz kontuzję!