Z przesłaniem dla pokoju i w 220. urodziny Christiana Schlaga zabrzmiały zabytkowe symfoniczne organy w drewnianej barokowej świątyni w Świdnicy. Dla zgromadzonej w Kościele Pokoju publiczności wspaniały koncert zagrali profesorowie i muzycy z Holandii – Hans Fidom oraz Zuzana Ferjenčikova. Wcześniej organiści i nauczyciele akademiccy wraz z prelegentami z Polski i Niemiec wygłosili wykłady podczas pierwszej międzynarodowej organologicznej konferencji naukowej w Świdnicy. Wydarzenia zorganizowała Fundacja Dobrej Muzyki.
– Przez cały ten rok byliśmy poruszeni tymi wydarzeniami, które mają miejsce na Ukrainie – najazdem Rosji na suwerenny kraj, na cierpienie niewinnych dzieci, kobiet, starszych ludzi. Łączyliśmy się i łączymy w konkretnej pomocy dla Ukrainy. Tu na Placu Pokoju przez rok rozbrzmiewa język ukraiński, ponieważ parafia przyjęła pod swój dach mamy z dziećmi. Może się wydawać, że dzisiejsza konferencja jest oderwana od tej rzeczywistości, którą mamy w Ukrainie. Ale nigdy nie zapomnę obrazka z telewizji małej dziewczynki, która w bunkrze śpiewała piosenki. Bo muzyka pozwala przeżyć różne, trudne sytuacje, nie tylko te piękne. Dlatego cieszę się, że właśnie dzisiaj, w rocznicę najazdu na Ukrainę, obywa się u nas konferencja i wieczorem koncert, ponieważ muzyka pozwala także nam z innej perspektywy patrzeć na rzeczywistość – pozwala nam lepiej, głębiej, mocniej przeżyć wszystkie wydarzenia. […] Życzę dobrych wrażeń w Kościele Pokoju, z którego niech płynie nadal przesłanie pokoju – mówił na otwarciu międzynarodowej konferencji naukowej gospodarz Kościoła Pokoju w Świdnicy, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – Waldemar Pytel.
Pierwsza konferencja organologiczna w Świdnicy otrzymała tytuł „Organy – historia i przyszłość”. Udział w niej wzięli wykładowcy z Polski, Niemiec i Holandii. W Barokowym Zakątku na Placu Pokoju swoje prelekcje zaprezentowali: dr Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy, jeden z założycieli Fundacji Dobrej Muzyki – „Śląski idiom organowy – co wyróżnia organy budowane na Dolnym Śląsku”; dr. phil. Stephan Aderhold, współpracownik pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów w Niemczech – „Muzyka międzywyznaniowa w miastach Kościołów Pokoju w Głogowie, Jaworze i Świdnicy”; prof. Hans Fidom z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie – „Historia spotyka przyszłość – Zrozumieć organy jako instrument XXI wieku” oraz prof. Zuzana Ferjenčikova z uczelni artystycznej Codarts Rotterdam – „Artysta romantyczny – tradycja i wizja przyszłości interpretacji muzyki organowej”.
Wszystkie wykłady były wygłoszone w języku angielskim i przetłumaczone na język polski. Spotkanie transmitowane było na żywo na YouTube i można je obejrzeć na kanale Fundacji Dobrej Muzyki.
Zwieńczeniem konferencji, która ma zapoczątkować nowy projekt świdnickiej fundacji – Międzynarodową Wolną Akademię Organową, był uroczysty koncert „220. urodziny Schlaga – dla Pokoju”. – Koncertem dla pokoju chcemy jednoczyć się wokół idei pokoju w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Chcemy okazać wsparcie, solidarność i grać piękną muzykę – stwierdziła Zuzanna Bator, świdnicka organista i prezeska Fundacji Dobrej Muzyki. – Świętujemy nim również urodziny Christiana Schlaga, ponieważ 27 lutego tego roku obchodzić będziemy 220. rocznicę urodzin budowniczego organów, założyciela świdnickiej firmy Schlag i Synowie – dodała. Podczas koncertu dwoje uznanych organistów zaprezentowało szerokie możliwości 114-letnich symfonicznych organów produkcji Schlaga znajdujących się w Kościele Pokoju w Świdnicy. Wspaniałe organowe występy – od łagodnych po ekspresywne i dynamiczne wykonania – przed świdnicką publicznością dali: prof. Hans Fidom z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie oraz prof. Zuzana Ferjenčikova z Codarts Rotterdam. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się m.in. kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i Roberta Schumanna.
/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/