Chcąc w sposób czytelny i skuteczny opisać otaczającą nas przestrzeń sięgamy po różnego rodzaju znaki. Rozróżniamy kilka kategorii, w tym na przykład znaki nakazujące, zakazujące czy informujące. Jakie są podstawowe zasady ich stosowania?
Do czego służą znaki bezpieczeństwa?
Rozróżniamy znaki:
- nakazujące,
- zakazujące,
- ostrzegające,
- informujące.
Powyższe kategorie symboli są nieodłącznym elementem wszelkich systemów bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej budynków użyteczności publicznej, jak na przykład szkół, instytucji kulturalnych czy zakładów pracy. W miejscach zatrudnienia osób zastosowanie mają szczególny rodzaj znaków bezpieczeństwa, tzw. znaki BHP.
Odpowiednio dobrane i poprawnie rozmieszczone znaki bezpieczeństwa opisują przestrzeń (w budynkach oraz poza nimi) w odniesieniu do możliwych zagrożeń oraz ratowania zdrowia i życia człowieka w momencie ich wystąpienia. Głównym ich zadaniem jest eliminacja i minimalizowanie zachowań potencjalnie niebezpiecznych. Znaki BHP mogą zalecać określony rodzaj zachowań lub czynności, które mogą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa osób podczas wykonywania określonej pracy lub pobytu w danym miejscu oraz ostrzegać o zagrożeniach i informować o lokalizacji ważnych elementów systemu ppoż i dróg ewakuacyjnych.
Czym są znaki BHP?
Jest to specjalny rodzaj znaków bezpieczeństwa, które są zgodne z zasadami BHP, które muszą być obowiązkowo stosowane przez pracodawców we wszystkich miejscach wykonywania czynności związanych z pracą.
Znaki i symbole bezpieczeństwa przekazują ważne informacje, które mają wpływ na zachowanie pracowników, w tym w szczególności informacje o konkretnych zagrożeniach w ich miejscu pracy. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie zagrożenia nie można wyeliminować środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami służącymi organizacji pracy.
Zasady stosowania
Szczegółowe wymagania dotyczące stosowania znaków bezpieczeństwa reguluje m.in.: europejska Dyrektywa 92/58/EWG. Postanowienia te zostały przeniesione również do polskiego prawodawstwa i z tymi normami możemy się spotkać przede wszystkim w takich dokumentach jak: Polskie normy dotyczące znaków bezpieczeństwa i BHP, Kodeks Pracy, rozporządzenie Ministra i Polityki Socjalnej oraz w Konstytucji.
Znaki bezpieczeństwa i higieny pracy muszą być umieszczone w sposób widoczny – w miejscu możliwości występowania określonego zagrożenia lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, a w przypadku zagrożenia ogólnego – powinny być ulokowane bezpośrednio przy wejściu do strefy zagrożenia. Trzeba podkreślić, że umiejscowienie znaków bezpieczeństwa musi być nie tylko dobrze oświetlone, ale też łatwo dostępne i widoczne.
Pamiętajmy też, że obszary w miejscu pracy, na których istnieje ryzyko napotkania przeszkód, przedmiotów, które spadając mogą stwarzać zagrożenie, a pracownicy mają dostęp do nich podczas wykonywania swoich obowiązków powinny być również odpowiednio oznaczone, w tym wypadku z zastosowaniem pasków o kolorze na przemian żółtym i czarnym lub białym i czerwonym. W sytuacji, gdy dany obszar wykonywania pracy nie stwarza już zagrożenia, obowiązkiem pracodawcy jest usunięcie danej etykiety lub znaków.
Do obowiązków każdego pracodawcy należy również dobór odpowiednich znaków BHP oraz ich stosowanie w miejscu pracy. Odpowiednio rozmieszczone pozwolą nie tylko zoptymalizować bezpieczeństwo poprzez wskazanie potencjalnych zagrożeń, ale też efektywnie je wyeliminować. Bez względu na to, jakie znaki powinny być zastosowane w Twoim otoczeniu, sprawdź sklep bhp, który posiada szeroki wybór artykułów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
/Artykuł sponsorowany/