Strona główna Kultura Niezwykła sztuka z rzeczy znalezionych w ziemi. Wernisaż asamblaży Jurka Kozierasa dziś...

Niezwykła sztuka z rzeczy znalezionych w ziemi. Wernisaż asamblaży Jurka Kozierasa dziś w Strzegomiu

0

Wrocławski artysta tworzy trójwymiarową sztukę z rzeczy znalezionych w ziemi. Swoje niezwykle asamblaże wkrótce zaprezentuje na wystawie „Kamienica bez adresu”. Wernisaż prac Jurka Kozierasa zaplanowano w piątek, 20 stycznia o godz. 17.00 w Strzegomiu.

„Kamienica bez adresu” artysty Jurka Kozierasa, fot. http://www.kozieras.com

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę prac wrocławskiego artysty Jerzego Kozierasa „Kamienica bez adresu”.

Wrocławska ziemia wsypała się dosłownie do twórczości Jurka Kozierasa. Od kilkunastu lat tworzy asamblaże złożone ze znalezionych rzeczy. Podczas kopania fundamentów pod nowe osiedle, buldożery rozkopały niemieckie wysypisko śmieci, na którym latami nawarstwiało się to, czego postanowiono się pozbyć. Tak oto odkrył coś zdumiewającego: za pomocą kilku przedmiotów z niewielkiego skrawka ziemi można opowiedzieć dowolną historię. Mało tego – one same ją opowiadają. I kiedy świat rozpadł się na kawałki… z tych kawałków powstaje zupełnie inny świat – świat Jurka Kozierasa do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy. Asamblaże Jurka Kozierasa to swoisty wehikuł czasu. Pozwalają zarówno cofnąć się w minione epoki, jak również zadać pytanie cóż po nas pozostanie? – zapowiada organizator.

Jak mówi przyjaciel artysty Bogusław Woźniakowski „…są to prace bardzo przyjazne, w delikatny sposób pobudzające wyobraźnię odbiorców. Nic dziwnego sami jesteśmy asamblażami kultur, wspomnień i przeżyć”.

Jurek Kozieras – mieszkaniec wrocławskiego Gaju (dawniej Herdain), urodzony w 1923, 1946 i 1951r. Uczył się w SP 35; 36 i innych. Uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z orłem bez korony, prawo jazdy na motocykl i samochód, artyleryjski patent oficerski, a także uprawnienia spawalnicze i do ulgowego biletu PKP i aquaparku. Posiada żółty czepek, czerwony szalik, niebieskiego forda i brązowy beret oraz liczne certyfikaty, pokwitowania, zezwolenia i świadectwa. Za swój największy sukces artystyczny uważa wygranie w przedszkolu w Poznaniu castingu na rolę Szkota. Od wielu lat podziwia Jana Cybisa, a ostatnio Kurta Schwittersa i Marcela Duchampa. /Biogram opracowany przez artystę/

Asamblaże to forma artystyczna, będąca odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych. Praca złożona z różnego rodzaju przedmiotów: codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów, form naturalnych, wszelkich możliwych obiektów.

/Materiały organizatora/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [MULTIKINO – REPERTUAR, PREMIERY]
Następny artykułMieszkańcy kolejnej gminy zapłacą więcej za wywóz śmieci. Opłaty w górę nawet o 35%