Publikacja ukazuje funkcjonowanie obozu koncentracyjnego z perspektywy służb medycznych i sytuacji chorobowej. Znaleźć w niej można informacje dotyczące chociażby epidemii, stomatologii, zaburzeń i chorób psychicznych czy „muzułmanienia”. Napisała ją ceniona badaczka historii dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Nową książkę zaprezentowano w sobotę, 21 stycznia na spotkaniu autorskim.
Wyjątkowe spotkanie z cenioną badaczką historii, autorką licznych monografii i artykułów naukowych dr hab. Dorotą Sulą odbyło się w sobotę, 21 stycznia w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Zaprezentowano na nim najnowszą jej książkę zatytułowaną „ «Lecznictwo» w Konzentrationslager Gross-Rosen 1940-1945”.
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, wydarzenie zgromadziło wielu uczestników zainteresowanych tematem II wojny światowej i organizacją służby medycznej w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Wśród gości znaleźli się m.in. dr med. Ewa Kilar z Dolnośląskiej Izby Lekarskiej wraz ze studentami Akademii Medycznej we Wrocławiu, przedstawiciele Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Historyczna” oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Podczas wydarzenia wysłuchano wystąpienia dr Suli na temat działalności medycznej i pseudomedycznej w kompleksie KL Gross-Rosen. Największe poruszenie wśród słuchaczy wzbudziła informacja o dramatycznym losie chorych więźniów w stanie „obozowego zmuzułmanienia” i ciężarnych więźniarkach. Ciekawa opowieść badaczki zachęciła wielu odbiorców do dalszego zgłębienia tematu i nabycia prezentowanej publikacji.
Po zakończeniu spotkania goście przeszli z przewodnikiem po terenie Muzeum Gross-Rosen trasą dawnych obozowych rewirów (prymitywnych oddziałów szpitalnych dla więźniów). Z inicjatywy Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Historyczna”, przy kamiennym krzyżu, nieopodal rewirowych fundamentów zapalono znicz i oddano cześć Ofiarom KL Gross-Rosen.
Nową książkę dr hab. Doroty Suli wraz z jej dedykacją można nabyć przez Księgarnię Internetową: Księgarnia. Prośbę o podpis od autorki należy składać w uwagach do zamówienia.
/oprac. AN/
/Komunikat i zdjęcia: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy/