Strona główna Artykuł sponsorowany Chorwacja najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród świdniczan. Z czego to wynika?

Chorwacja najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród świdniczan. Z czego to wynika?

0

Od wielu lat do ulubionych krajów, w których wakacje spędzają mieszkańcy Świdnicy, ale i innych miejscowości w całej Polsce, należy Chorwacja. Co powoduje, że właśnie państwo ze stolicą w Zagrzebiu cieszy się tak dużą popularnością wśród naszych obywateli?

Ok. milion turystów z Polski w 2022 r. odwiedziło Chorwację – w tym spora część ze Świdnicy. Choć ta liczba może robić wrażenie, to trzeba pamiętać, że przed ogłoszeniem pandemii koronowirusa, w 2019 r., było ona niema dwa razy większa. Nic więc dziwnego, że Polacy od lat należą zdecydowanej czołówki nacji spędzających wakacje w bałkańskim kraju – pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. Statystyki są więc jednoznaczne i jasno wskazują na popularność Chorwacji jako kierunku wakacyjnego. Pojawia się jednak pytanie, z czego to wynika?

Możliwość samodzielnego wyjazdu

Jednym z aspektów, który przekłada się na popularność kraju ze stolicą w Zagrzebiu wśród polskich turystów, jest możliwość samodzielnego wyjazdu. Choć oczywiście wiele biur podróży, w tym również ze Świdnicy, proponuje organizację wakacji, to z łatwością można dotrzeć do Chorwacji własnym samochodem, posiłkując się mapą w telefonie, a następnie samodzielnie wynająć nocleg. Tym bardziej że podróż trwa stosunkowo krótko – szczególnie jeśli rozpoczyna się z południa Polski, skąd często można szybciej się dostać nad Adriatyk niż nad Bałtyk. Nie znaczy to jednak, że nie warto zadbać o formalności, takie jak chociażby karta EKUZ w Chorwacji, która pozwala na korzystanie z tamtejszej służby zdrowia na zasadach takich jak obywatele kraju.

Bliskość kulturowa

Chorwaci to Słowianie, a samo państwo należy do Unii Europejskiej. Zapewnia podobny poziom rozwoju infrastruktury i usług publicznych jak Polska, podobne są też ceny, a nawet język – niekiedy można zrozumieć pojedyncze słowa. Ponadto Chorwaci „obyli” się już z Polakami i czasami potrafią zamienić kilka zdań w naszym języku. Pod tym względem Chorwacja nie ma porównania z Hiszpanią, Cyprem czy Maltą, gdzie Polacy są o wiele bardziej egzotyczną nacją. Bliskość kulturowa nie powinna jednak przysłaniać faktu, że również nad Adriatykiem warto mieć wykupione najlepsze polisy turystyczne, czyli takie, które obejmują najbardziej prawdopodobne zdarzenia mogące doprowadzić do strat materialnych czy obrażeń cielesnych.

Niezliczone atrakcje

Wszystkie wymienione powyżej aspekty mają duże znaczenie dla popularności Chorwacji, ale byłyby one bez znaczenia, gdyby nie moc atrakcji, które czekają na miejscu na przyjezdnych. Niezależnie od tego, czy preferuje się zwiedzanie pięknych miast i zabytków, górskie wycieczki, cuda natury, czy wylegiwanie się na plaży, w Chorwacji można liczyć na satysfakcjonująco spędzony czas. Antyczny Split, jedyny w swoim rodzaju Dubrownik, przepełniona rzymską architekturą Pula, a do mnóstwo niezwykle klimatycznych, małych miasteczek i wiosek robią ogromne wrażenie.

Chorwacja to raj również dla miłośników natury, bezkresnych przestrzeni i majestatycznych widoków. Rajskie wyspy, niepowtarzalne parki narodowe oraz dziewicze góry i lasy gwarantują multum wrażeń. Z kolei osoby, które preferują spokojny wypoczynek na plaży, mogą liczyć na piękną, słoneczną pogodą i czystą wodę w morskich akwenach. Jednak niezależnie od tego, jak zamierzasz spędzić czas w Chorwacji, przed wyjazdem wybierz odpowiednie ubezpieczenia turystyczne dla seniora, dziecka czy w standardowym wariancie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułApteka a może sklep online? Gdzie zaopatrywać się w materiały opatrunkowe i inne produkty medyczne?
Następny artykułJeśli szukasz mieszkania, Oleśnica zaprasza. Nowe mieszkania na sprzedaż w spokojnej okolicy