Postępującą sekularyzację społeczeństwa oraz grzechy osób duchownych wskazał biskup Marek Mendyk jako przyczyny mniejszej liczby wiernych uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach. W ubiegłym tygodniu zaprezentowane zostały dane dotyczące religijności Polaków za 2021 rok, które potwierdzają, że do kościoła chodzi coraz mniej osób.
Przypomnijmy, zgodnie z wynikami ogólnopolskiego badania opublikowanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, które zostało przeprowadzone 26 września 2021 roku, w całym kraju w niedzielnej mszy uczestniczyło 28,3% zobowiązanych katolików, natomiast 12,9% przystąpiło do komunii. Podczas poprzedniego liczenia wiernych, które odbyło się w październiku 2019 roku (z uwagi na sytuację epidemiczną badania nie przeprowadzono w roku 2020), w nabożeństwach uczestniczyło 36,9% katolików, a 16,7% przystąpiło do komunii.
W przypadku diecezji świdnickiej wskaźnik dominicantes (udziału w nabożeństwach) wyniósł 20,6%, natomiast wskaźnik communicantes (przystąpienie do komunii) – 9,8%. W badaniu przeprowadzonym w 2019 roku było to odpowiednio 27,7% i 13,4%, w roku 2018 było to 29,0% i 13,7%, natomiast w roku 2017 – 29,6% i 13,8%.
Zdaniem dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, na skalę uczestnictwa w niedzielnej mszy oraz życie sakramentalne polskich katolików „znacząco wpłynęła” pandemia COVID-19. Nieco inaczej ocenił to biskup świdnicki, który jeszcze przed ogłoszeniem najnowszych danych zabrał głos w tej sprawie.
– Naszą uwagę kierujemy na spadek liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach i liturgii. Początkowo tłumaczyliśmy to sobie tym, że może to być po części skutkiem pandemii. Dziś widzimy, że to pokłosie postępującej sekularyzacji społeczeństwa, a po części także różnych grzechów osób duchownych – stwierdził bp Marek Mendyk podczas nabożeństwa w świdnickiej katedrze. – Wielu przyzwyczaiło się do śledzenia życia Kościoła za pomocą internetu i już nie wróciło do praktyk w świątyniach. Kościół stał się dla niektórych instytucją usługową, z którą nie chcą mieć wiele wspólnego – wskazał ordynariusz świdnicki.
/Parafia katedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława, ISKK, opr. mn/