Strona główna 112 28-latka padła ofiarą oszustwa

28-latka padła ofiarą oszustwa

0

Kilkaset złotych straciła mieszkanka powiatu świdnickiego, która została oszukana podczas transakcji internetowej. Świdniccy policjanci raz jeszcze apelują o ostrożność.

Do Komisariatu Policji w Żarowie zgłosiła się 28-latka, która została oszukana w trakcie transakcji internetowej. Kobieta na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż body dziecięce. Bardzo szybko otrzymała wiadomość, że znalazła się osoba chętna. 28-latka podała swój numer telefonu i w wiadomości SMS otrzymała odnośnik do strony dotyczący potwierdzenia nowej sprzedaży. Link wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. Przez otwartą stronę zalogowała się do swojej bankowości internetowej, a następnie uzupełniła znajdujący się tam formularz. Spowodowało to, że przestępcy uzyskali dostęp do konta bankowego 28-latki oraz zgromadzonych tam środków. Gdy już po całej transakcji 28-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się, że ktoś dokonał nieautoryzowanej wypłaty z konta na kwotę 400 złotych – opisuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych i nieotwieranie każdego nadesłanego odnośnika. – Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora lub e-maila, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku banków – wyjaśnia Ząbek.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułLawendowe czary Nadieżdy w sercu Świdnicy [FOTO]
Następny artykułBiało-zielone strzelanie z wiceliderem opolskiej IV ligi! [FOTO]