Górująca nad obiektami kolejowymi dawna wieża ciśnień w Jaworzynie Ślaskiej została odnowiona i jak informuje urząd miejski niewykluczone, że powstanie tu punkt widokowy.
fot. Przemysław Duerr
Trwa rewitalizacja zabytkowych budynków kolejowych w Jaworzynie Śląskiej. Nowe oblicze zyskała właśnie wieża ciśnień. Tym samym zakończył się pierwszy etap projektu „Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających” realizowanego przez Muzeum Kolejnictwa w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2022”. Wieża ciśnień to charakterystyczny obiekt w centrum miasta. W przyszłości będzie można zaadoptować ją np. na punkt widokowy – poinformował jaworzyński magistrat.
Kolejnym etapem będzie rewitalizacja dawnego budynku administracji Wagonowni z charakterystycznymi wieżyczkami. – Budynek przez najbliższe miesiące przejdzie remont i planowane jest w nim utworzenie Centrum Obsługi Turysty. W sąsiedztwie znajduje się jeszcze jedna zabytkowa parowozownia, która jest własnością Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, w której otoczeniu planowane jest zagospodarowanie małą architekturą, oświetleniem oraz ustawieniem pomnika historii parowozu na obrotnicy – informuje Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Druga część projektu realizowana jest na terenie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, gdzie w 2022 roku został wymieniony dach oraz zrewitalizowany warsztat kolejowy. W 2023 roku planowane jest także wykonanie instalacji elektrycznej, naprawa drzwi i okien oraz rewitalizacja budynku zapadni. Dodatkowo gmina Jaworzyna Śląska wspólnie ze Służbą Drogową Powiatu Świdnickiego wykona nowe przyłącze wodno-kanalizacyjne.
Na realizację zadania prowadząca Muzeum Kolejnictwa Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska otrzymała dofinansowanie z projektu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Zadanie rewitalizacji obiektów kolejowych jest realizowane przy ścisłej współpracy z czeskim partnerem, głównym beneficjentem, Muzeum starých strojů a technologií w Žamberku. – Realizowany projekt ma zachęcić turystów do poznawania regionu dawnego przemysłowego pogranicza, w tym na terenie Dolnego Śląska, oraz zwiększyć atrakcyjność regionu i utrwalać wiedzę na temat materialnego dziedzictwa wyjątkowych obiektów poprzemysłowych po polskiej i czeskiej stronie – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.
Źródło Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej /opr. red./
Fot. Przemysław Duerr /zdjęcie udostępnione na fb Muzeum Kolejnictwa/