Wydatki na inwestycje, zadłużenie, środki pozyskane z Unii Europejskiej, liczba zarejestrowanych firm, przyrost naturalny i migracja ludności, a nawet wyniki egzaminu ósmoklasisty były brane pod uwagę podczas tworzenia najnowszego Rankingu Gmin Dolnego Śląska. Niedawno ogłoszono wyniki drugiej edycji zestawienia opracowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki we współpracy z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu
– Tegoroczna edycja jest drugą edycją rankingu w województwie dolnośląskim. Jest inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w województwach małopolskim, podkarpackim i lubelskim. Partnerem merytorycznym Rankingu Gmin jest Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu – wyjaśniają twórcy rankingu.
Podobnie jak w poprzednim roku, w ramach rankingu ocenie poddane zostały wszystkie gminy i miasta województwa dolnośląskiego – za wyjątkiem miast na prawach powiatu – które podzielono na dwie kategorie: do 20 tys. mieszkańców oraz powyżej 20 tys. mieszkańców. Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę finanse gmin, dane demograficzne dotyczące wskaźnika migracji i przyrostu naturalnego, liczbę zarejestrowanych przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych, wydatki na kulturę, oświatę oraz ochronę powietrza, odsetek gospodarstw korzystających z sieci kanalizacyjnej, a także wyniki egzaminu ósmoklasisty i nakłady na szkolenia urzędników.
W kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców I miejsce zajęła gmina Jerzmanowa, II miejsce przypadło gminie Ścinawa, natomiast na ostatnim stopniu podium znalazła się gmina Grębocice. W kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców I miejsce zajęła gmina Kobierzyce, II miejsce przypadło Polkowicom, a na III miejscu uplasowała się gmina Kąty Wrocławskie.
Jak wypadły gminy z powiatu świdnickiego?
W zestawieniu 29 gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców Świdnica znalazła się na miejscu 13 (awans z pozycji 14 w ubiegłorocznym rankingu), uzyskując 33,8 punktów. Najlepsze Kobierzyce uzyskały 53,8 pkt. Na miejscu 19 uplasował się Strzegom (spadek z miejsca 15) z 30 punktami, a miejsce 26 przypadło Świebodzicom (rok wcześniej na 19 pozycji) z 27,8 pkt.
Wśród 136 gmin do 20 tysięcy mieszkańców najlepiej wypadła gmina Marcinowice, która znalazła się na 21 miejscu (awans z pozycji 63) i uzyskała 34,2 pkt. Jest to najwyższy wynik spośród gmin powiatu świdnickiego. W tej samej kategorii gmina Dobromierz uplasowała się na miejscu 31 (awans z pozycji 64) z 32,8 pkt, gmina Świdnica na miejscu 34 (awans z pozycji 59) z 32,1 pkt, gmina Żarów na miejscu 41 (spadek z miejsca 23) z 31,4 pkt, a gmina Jaworzyna Śląska na miejscu 63 (spadek z pozycji 60) – 29,2 pkt.
Z pełnymi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
/Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, opr. mn/