Strona główna 112 Pożar domu w Lutomi Górnej

Pożar domu w Lutomi Górnej

0

Około 10.40 służby zostały powiadomione o pożarze domu jednorodzinnego w Lutomi Górnej. Na miejsce zadysponowano zastępy JRG ze Świdnicy oraz OSP Lutomia i Burkatów.

Pali się dach i poddasze, a ze względu na rozmiary pożaru może być zadysponowanych więcej zastępów. Na naszą prośbę energetyka zdalnie wyłączyła prąd w miejscowości – informuje mł. bryg. Łukasz Grzelak z komendy powiatowej PSP w Świdnicy. Po przyjeździe na miejsce pogotowia energetycznego i odłączeniu zasilania tylko przy objętej pożarem posesji, zasilanie dla pozostałych mieszkańców ma zostać przywrócone.

Około godziny 12.00 rzecznik straży pożarnej poinformował, ze budynku nie udało się uratować. – To była drewniana konstrukcja, która spłonęła niemal doszczętnie – mówi Łukasz Grzelak. Cztery osoby, które przebywały w budynku, ewakuowały się przed przyjazdem straży pożarnej.

Na miejscu pracuje 9 zastępów JRG i OSP. Panują bardzo trudne warunki, wozy strażackie ze względu na duży śnieg i oblodzenie miały problem z dojazdem na miejsce pożaru.

– Łączymy się we współczuciu z osobami, które w dzisiejszym pożarze w Lutomi Górnej straciły dorobek swojego życia. Całkowitemu zniszczeniu uległy zabudowania mieszkalne. Na szczęście nikt z poszkodowanych nie odniósł obrażeń zagrażających zdrowiu i życiu. Sytuacja cały czas jest monitorowana. Dwójka dzieci w wieku 12 lat chłopiec i 14 lat dziewczynka przebywa obecnie pod opieką matki u swojej rodziny w pow. dzierżoniowskim. Jak zapewnia sołtys sołectwa Lutomia Górna pogorzelcom zaproponowano nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w Lutomi Górnej. W dniu dzisiejszym sołectwo Lutomia Górna uruchomiło także zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Pomoc rzeczową należy kierować do sołtysa Wiesława Rymarza. Osoby poszkodowane w pożarze, w tym dzieci objęte zostaną pomocą Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z uwagi na ogrom szkód potrzebna będzie także dodatkowa pomoc o czym będziemy informować w odrębnych komunikatach prasowych – mówi Janusz Waligóra, rzecznik UG Świdnica.

/red./
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij na [email protected]

Poprzedni artykułCOVID-19. Raport resortu zdrowia o zakażeniach
Następny artykułŚwięty Mikołaj na świdnickim Rynku. Dzisiaj Wigilia Wszystkich Świdniczan [FOTO]