Strona główna Artykuł sponsorowany Jakimi schorzeniami zajmuje się ortopeda? Prywatnie, czy na NFZ? Gdzie lepiej się...

Jakimi schorzeniami zajmuje się ortopeda? Prywatnie, czy na NFZ? Gdzie lepiej się leczyć?

0

Lekarz ortopeda kojarzy się większości pacjentów, jako specjalista od złamań i zwichnięć. Rzeczywiście leczenie urazów to jego główne zadanie. Jednak w ramach tej specjalizacji leczy się też wady postawy oraz wszelkie schorzenia narządu ruchu. Mogą to być choroby wrodzone lub pojawiające się na pewnym etapie życia.  

Ortopeda dziecięcy, specjalista traumatologii narządu ruchu, czyli ortopedyczne specjalizacje

Ortopeda można zarówno zajmować się większością typowych dla tej dziedziny medycyny schorzeń, jak i specjalizować się w określonej kategorii. Decyduje o tym zarówno jego wykształcenie, jak i doświadczenie zawodowe. Niektórzy decydują się na to, aby pracować tylko z najmłodszymi pacjentami. Ortopedia jest nierozerwalnie związana z traumatologią, czyli chirurgią urazową.

Do ortopedy można się zgłosić także, gdy dokuczają nam choroby zapalne stawów. Popularnym schorzeniem leczonym przez lekarza tej specjalizacji jest także zespół cieśni kanału nadgarstka.

Ortopeda stosuje różne metody badania, aby postawić diagnozę. Jak każdy specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Może sprawdzić w badaniu fizykalnym ruchomość kończy, ewentualne obrzęki, czy zasinienia widoczne na powierzchni skóry. W razie potrzeby może wykonać USG kolan lub innego narządu.

Czy lepiej leczyć się w państwowym szpitalu klinicznym, czy w gabinecie prywatnym? 

Pacjenci poza wyborem konkretnego specjalisty stoją również przed dylematem, gdzie najlepiej udać się po pomoc. Można by pokusić się o ogólne stwierdzenie, że nie ważne jest miejsce, byleby był to dobry ortopeda. Warszawa oraz inne miasta Polski oferują pomoc w wielu gabinetach prywatnych, klinikach oraz na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej. Jak zatem podjąć najlepszą decyzję?

W razie nagłych urazów i upadków wybór zawsze będzie jednoznaczny. Trzeba udać się na oddział ratunkowy do najbliższego szpitala. Tam wykonane zostaną niezbędne badania i udzielona pomoc. W razie potrzeby pacjent jest kierowany na oddział lub do dalszego leczenia w poradni.

W przypadku, jeśli trzeba wykonać USG dłoni lub innego narządu wtedy można skorzystać zarówno z pomocy na NFZ, jak i w prywatnym gabinecie. Warto sprawdzić tylko, czy w danym miejscu znajduje się USG ortopedyczne. Dobrze jest też sprawdzić, czy dany specjalista posiada bogate doświadczenie zawodowe. Wtedy mamy pewność, że wykonane przez niego USG stawu kolanowego lub inne badanie rzeczywiście przyczyni się do postawienia trafnej diagnozy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPilnie potrzebna pomoc dla matki z dwójką dzieci
Następny artykułBożonarodzeniowy jarmark, zagroda alpak i przekazanie światełka betlejemskiego. Zbliża się Świdnicka Kolęda [PROGRAM]