Strona główna Artykuł sponsorowany Fizjoterapeuta uroginekologiczny – czym się zajmuje?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – czym się zajmuje?

0

Dysfunkcje w obszarze miednicy mniejszej, blizny po cesarskim cięciu oraz opieka okołoporodowa są najczęstszymi powodami konsultacji z jakimi spotyka się fizjoterapeuta uroginekologiczny. Wrocław jest jednym z miast które posiada szeroką ofertę w tej dziedzinie. Ta gałąź fizjoterapii znajduje szczególne miejsce w czasie ciąży, połogu a także w okresie menopauzy. Dysfunkcje układu moczowo-płciowego są bardzo powszechne. Z tego powodu wczesna diagnostyka i dobrze dobrany plan rehabilitacji pomagają w poprawie komfortu życia i pozbyciu się problemu. W większości przypadków schorzenia dna miednicy związane są ze nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Fizjoterapeuta uroginekologiczny poprzez wywiad, ocenę postawy oraz badanie przezpochwowe potrafi w dokładny sposób ocenić napięcie mięśniowe i dobrać plan leczenia. 

W jakich sytuacjach pomaga fizjoterapia uroginekologiczna?

Do najczęstszych schorzeń należy nietrzymanie moczu. Problem ten może występować po porodzie siłami natury jak również po cesarskim cięciu. Fizjoterapia w tej dysfunkcji polega na odpowiednio dopasowanym treningu pod kontrolą systemu EMG Biofeedback który pozwala na dokładną ocenę siły i jakości skurczu. 

Blizny po cesarskim cięciu oraz rozejście mięśni prostych brzucha są kolejnymi problemami w których fizjoterapia uroginekologiczna jest skuteczna. 

Fizjoterapia uroginekologiczna – jak przebiega?

Trening mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) –  pomaga w  nauce świadomego napinania i rozluźniania mięśni poprawiając w ten sposób i ich siłę i elastyczność. W treningu tym niezwykle przydane są urządzenia do EMG biofeedback które poprzez elektrostymulację uczą pacjentkę w początkowej fazie jak ma wyglądać skurcz który jest następnie przez nią odtwarzany.  

Nauka oddychania torem dolnożebrowym – pozytywnie wpływa na ciśnienie śródbrzuszne i zapobiegać dysfunkcjom układu moczowego.

Pierwsze efekty fizjoterapii uroginekologicznej

Pierwszych efektów terapii należy się spodziewać już w pierwszym miesiącu jednak to w dużej mierze zależy od zaangażowania pacjentki. Stosowanie się do zasad ergonomii i regularne wykonywanie ćwiczeń znacznie przyspieszają proces rehabilitacji. 

Rehabilitacja uroginekologiczna we Wrocławiu pomaga w nauce  prawidłowego oddechu przed porodem i zmniejsza ryzyko rozerwania krocza podczas porodu co z kolei przekłada się na szybszy powrót do formy po porodzie. Korzystając z fizjoterapii uroginekologicznej we Wrocławiu dbamy o własne zdrowie oraz dziecka. 

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułStrony internetowe Warszawa: nowoczesny design, perfekcyjna funkcjonalność
Następny artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o COVID-19