Strona główna 112 Będzie ślisko. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami, policjanci apelują o rozwagę

Będzie ślisko. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami, policjanci apelują o rozwagę

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącego deszczu i możliwością wystąpienia gołoledzi. Świdniccy policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę, dostosowanie prędkości do panujących warunków i zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Wydane dla powiatu świdnickiego pogodowe ostrzeżenie I stopnia obowiązywać będzie do 23.00 w piątek. Ostrzeżenie może być kontynuowane. – Prognozowane są lokalnie słabe opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest w godzinach przedpołudniowych i później, w godzinach wieczornych – przekazano w komunikacie IMGW-PIB. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 70%.

Wobec pogorszenia warunków na drodze, o ostrożniejszą jazdę apelują policjanci. – Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność. Kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg. Ważne jest zatem, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Podczas kierowania pojazdem należy zachować bezpieczny odstęp od aut jadących przed nami – im gorsze warunki tym większy odstęp. Szczególną uwagę przy takich warunkach na drodze należy zwrócić wykonując manewry wyprzedzania, wymijania, czy też skrętów. Należy też zachować ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych – przypomina Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Z apelem zwracamy się także do pieszych o zachowanie rozwagi oraz ostrożność. Pamiętajmy by nie przechodzić przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegać przez nią i nie wchodzić na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Droga hamowania samochodu wynosi kilka metrów, a przy śliskiej nawierzchni dystans ten może znacznie się wydłużyć – zwraca uwagę rzecznik świdnickiej policji.

/IMGW, KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19
Następny artykułZapraszają na strzeleckie zawody dynamiczne